Sigurdur Gudmundsson, Een gestolde herinnering, in 1990 geplaatst op het einde van de Nieuwe Burg in Middelburg Fransen die tegen de Duitsers hadden gevochten niet te compromitteren. Op een typoscript van het hierbo ven aangehaalde interview heeft hij op een onbekend tijdstip zelfs aangetekend dat de eerste granaten van Zuid-Beveland (het oosten dus) kwamen; bij de vast stelling verderop dat het om Franse granaten ging, plaatste hij echter geen opmerking (Het vergeten bom bardement, pag. 124-125). Na de bevrijding hebben het gemeentebestuur en andere instellingen de schuldvraag kennelijk inge bed in het actuele sjabloon van goed versus fout. De Duitsers moesten als agressor wel de daders zijn. Als gevolg daarvan heeft de samenleving een verkeerd historisch beeld van de gebeurtenissen ontwikkeld, tot en met de grootscheepse herdenkingen in 2010. Al in 1945 verzon N. J. Karhoff in Middelburg in bewogen dagen een 'eskader Duitsche bommenwerpers die zon der dwingende noodzaak - de stad was niet in staat van verdediging - plotseling tot den aanval overging.' Vele auteurs van boeken, artikelen en krantenberich ten volgden. De emotie werd 'historische waarheid'. Monumenten Een tussenfase in de bevestiging van het bestaande beeld vond plaats in de jaren tachtig. In 1986 ont stond een publieke discussie om alsnog een monu ment te plaatsen dat moest herinneren aan de ver woesting van de stad op 17 mei 1940; men vond het vreemd en een gemis dat dit tot op heden niet was gebeurd. De Middelburgse wethouder van cultuur Gerrit Schoenmakers stelde voor om met brokstukken van de gevel van de uitgebrande Provinciale Biblio theek een gedenkteken te maken op Plein 1940. Enige jaren nadien kwam een variant tot stand onder de naam Explosie, uitgevoerd door beeldend kunstenaar Ko de Jonge. Op zestien plaatsen in de binnenstad werden gevelrestanten van de monumentale biblio theek half ingegraven met daarop te goeder trouw de tekst 'de explosie - 1988. Gevelrestant Lange Delft 64 door Duits bombardement verwoest 17 mei 1940'. Op 17 mei 1990 is op het einde van de Nieuwe Burg (bij de Groenmarkt) een gedenkteken van de bekende kunstenaar Gudmundsson gepresenteerd, dat wegens zijn vermeend falloïde vorm nog voor jarenlange discussie onder de Middelburgers zou zor gen. Het kunstwerk was voorzien van een neutrale en ingetogen tekst: 'een gestolde herinnering'. Het toenma lige gemeentebestuur vond dit kennelijk toch te vaag en liet nadien een plaatje aanbrengen met een tekst die aan duidelijkheid niets te wensen overliet: 'Een "gestolde herinnering" aan het Duitse bombardement op 17 mei 1940. Onthuld door H.K.H. Prinses Juliana der Nederlanden op 17 mei 1990. Vervaardigd door Sigurdur Gudmundsson. Op initiatief van de Stichting Monumen ten Walcheren 40-45.' Goossens: 'Met deze tekstplaatjes is publiekelijk een onheus standpunt ingenomen, omdat toen, vijftig jaar na de gebeurtenissen, geen enkel overtuigend bewijs was gevonden.' Het vergt onafhankelijke en vasthoudende onder zoekers als Goossens om een onwrikbaar schijnend, diep in de collectiviteit gewortelde opvatting te bestrij den en te vervangen door een nieuw standpunt, hoe pijnlijk ook. 'De feiten en onderliggende bewijzen liggen op tafel', zegt Ton Goossens. 'Het is nu aan de samenleving om een conclusie te trekken.' A.B.J. Goossens, Gestold verleden. 17 mei 15)40, Frans oorlogsgeweld op Middelburg. Middelburg 2012. Geen ISBN, 12,50. Verkrijgbaar in de betere boekhandel en bij de auteur: tongoossens (a) zeelandnet.nl De weergegeven teksten op de Middelburgse monumenten zijn geverifieerd op de website www.4en5mei.nl/herinneren/oorlogs- monumenten. 47 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 49