Signalementen 'ALLES' PASTE IN HET ZEEUWS JAAR VAN HET WATER samenstellingjAN J.B. Kuipers met bijdragen van Jaap de Moor Zeeland beleefde in 2012, met een uitloop naar 2013, zijn Zeeuws Jaar van het Water, een project onder auspiciën van de Provincie Zeeland. Op de bijbeho rende website www.jaarvanhetwater.nl lazen we dat water zorgt voor kennis, energie, recreatie, eten, werk en geld, en dat we in Zeeland veilig kunnen genieten van alles wat het water ons te bieden heeft. Doel van het project was te laten zien wat de combinatie zee en land ons gebracht heeft, wat we er aan kunnen beleven en welke stuwende kracht het water voor onze toekomst kan zijn. Wie de website en het twitter- account van het project verder onder de loep nam, kan kennis nemen van een groot en uitermate geva rieerd aantal onderwerpen: de visgeschiedenis van Arnemuiden, de mosselzaadinstallatie van Easyfarm, strandslaaphuisjes, ondernemerschap in de Zeeuwse havens, een recept voor zeebaars, een fotoexpositie, de bouw van een polyester zeemeermin met elektromo tor voor de voortbeweging, een Vikingendag in Zou- telande enzovoort. Vrijwel alles in relatie tot Zeeland past wel op de een of andere manier in het thema water jaar. Dat blijkt ook uit een fikse stapel recente boeken, waaruit hieronder een greep. Schuiten en een verdronken dorp In Onze vriendelijke republikeinse reis van Marcel van den Driest (Free Musketeers, 2012) is het water op de achtergrond steeds aanwezig. In dit boek, een door Van den Driest secuur ingeleid, ontsloten en toege licht reisverslag van Middelburger Pieter Tak uit 1789, speelt de schuitvaart als verbindingsmiddel een grote rol. De reis vangt al aan met inscheping op een beurt schip van 's-Gravenhage op Middelburg en vice versa. De maatschappelijke mores en vooroordelen gaan mee aan boord; Tak en zijn twee metgezellen sche pen zich op 30 juni 1789 in Leeuwarden in naar Dok- kum en vervolgens Groningen, 'in gezelschap van een dominee, zijn vrouw en moeder en verdere lui, onder andere ook enige joden en jodinnen die men, omdat er op deze schuiten geen appartementen waren ook dulden moest, maar wel zo ver verwijderd mogelijk. In het begin moest men om de aardige gesprekken wel eens lachen, maar door de langdurigheid van deze tocht werd dat op het laatst zeer lastig.' De narigheid van vloeden en verdronken dorpen en steden leidde sinds de jaren negentig tot een apart interesse- en studiegebied in Zeeland en ook elders, getuige bijvoorbeeld de internationale activiteiten van de in Eelde gevestigde Stichting Verdronken Geschie denis. Zeeland heeft het voortouw op dit gebied sinds de onthulling van het Monument voor de Verdronken Dorpen in Colijnsplaat (2009) uit de handen laten slippen, maar een auteurscollectief uit de kringen van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, Archeologische Werkgemeenschap Nederland, Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en Radboud Universiteit Nijmegen zorgde najaar 2012 met de al jaren verwachte 'eind- publicatie' Valkenisse. Geschiedenis, archeologie en topo grafie van een verdronken dorp op Zuid-Beveland (AWN SCEZ) voor een 'comeback'. Valkenisse was het eerste verdronken dorp in Zeeland waar gedurende een decennium (1992-2003) min of meer systema tisch archeologische waarnemingen, onderzoek en monitoring zijn verricht. Het nu verschenen boek is het resultaat van interdisciplinair onderzoek, met aandacht voor (de relatie tussen) bodemkunde en his torische geografie, archeologische structuren en losse vondsten en de dorpstopografïe. Door de combinatie van archeologisch, historisch en archiefonderzoek is zowel een breed overzicht als een 'boeket' van uiteen lopende aspecten en aandachtspunten gepresenteerd. En het dorpsterrein zelf? Dat is al een decennium niet meer toegankelijk, aangezien het als archeolo gisch monument is veiliggesteld onder een laag slik tussen twee speciaal aangelegde strekdammen, in het kader van natuurcompensatiemaatregelen bij een vorige verdieping van de vaargeul in de Wester- schelde. Het was tegelijkertijd cultuurcompensatie. Immers, door de verdieping was het erosieproces van de archeologische site letterlijk in een stroomversnel ling gekomen. 48 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 50