Zeehelden Tobias van Gent en Ruud Paesie (red.) behandelen in Zeeuwse zeehelden uit de zestiende en zeventiende eeuw (den Boer de Ruiter, 2012) het maritiem-militaire aspect van de 'echte' Gouden Eeuw; een periode waar in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden inclusief Zeeland bijna voortdurend in oorlog was met andere Europese mogendheden; een belangrijk deel van deze strijd, vooral gedurende de drie oorlogen tegen Engeland in de zeventiende eeuw, speelde zich af op zee. Behalve de Vlissinger Michiel Adriaanszoon de Ruyter bracht Zeeland tal van andere zeehelden voort: de Banckerts, de Evertsens en vele anderen. De auteurs Van Gent, Paesie, Doeke Roos, Jaap Bruijn en Johan Francke belichten op publieksvriendelijke wijze de bekende Zeeuwse zeehelden, maar ook min der fel schijnende sterren als Justinus van Nassau, Marinus Hollaer en Carel van de Putte. Het boek is mooi geïllustreerd; ook werken van de hedendaagse, traditioneel werkende Vlissingse zeeschilder Jan de Quelery ontbreken niet. Bruijn, emeritus hoogleraar zeegeschiedenis in Leiden, leidt het geheel in met een bijdrage over de marine in Zeeland tussen 1572 (Opstand tegen Spanje) en 1713 (Spaanse Successie oorlog). 'Kloecke en gevreesde Zeemannen' te over in dit boek, maar wordt het langzamerhand niet eens tijd voor een uitgave over de al even boeiende mid deleeuwse maritieme geschiedenis van Zeeland? Een boek over de Slag bij Sluis in 1340, de Jonker Fransen Oorlog, de Slag op de Gouwe in 1304, de kaperoorlog tegen de Wendische steden en intrigerende, zij het wat schimmige figuren als de dertiende-eeuwse kaper Judas van Zierikzee? De zeer leesbare, hier en daar wat 'onwaarschijn lijke' historische jeugdroman Een kaart van Berbice. Piraten op de Wilde Kust (PMA Publishers, 2012) van John Brosens duikt in de maritieme historie van 'de West', met een spannend verhaal over Simon Grades, leerling-kaartenmaker bij Arent Roggeveen, de broer van de ontdekkingsreiziger Jacob Roggeveen die later het Paaseiland zal ontdekken. Brosens begeeft zich op het politiek-correcte pad met enige typisch hedendaag se kritiek op het functioneren van de VOC en WIC, de slavenhandel en dergelijke. Jacob Roggeveen zelf is het onderwerp van Naar het aards paradijs. Het ruste loze leven van Jacob Roggeveen, ontdekker van Paaseiland (1659-1729). Verwante stof komt aan de orde in Voor zilver en Zeeuws belang. De rampzalige Zuidzee-expeditie Kaartje uit Een kaart van Berbice door John Brosens. van de Middelburgse Commercie Compagnie, 1724-1727, bezorgd en van een uitgebreide inleiding voorzien door - alweer - Ruud Paesie. Beide boeken worden hieronder besproken door Jaap de Moor. Zeeuwse expeditie naar de Stille Oceaan Roelof van Gelder, Naar het aards paradijs. Het ruste loze leven van Jacob Roggeveen, ontdekker van Paaseiland (1659-1729), Amsterdam: Uitgeverij Balans, 2012, ISBN 978 94 600 3573 9. 29,95. Voor zilver en Zeeuws belang. De rampzalige Zuidzee- expeditie van de Middelburgse Commercie Compagnie, 1724-1727, bezorgd en ingeleid door Ruud Paesie, Zutphen, Walburg Pers, 2012, ISBN 978 90 5730 845 1. 29,50. Werken uitgegeven door De Iinschoten- Vereeniging, CXI. De historicus en journalist Van Gelder heeft, lijkt het, een voorkeur voor figuren die langs een omweg hun levensdoel bereiken. Tien jaar geleden kwam hij met 51 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 53