Zeeuwse boeken De Zeeuwse Boekenprijs 2012 - een geldbedrag van 1.000 euro en een tegel van beeldend kunstenaar Eva Crebolder - werd uitgereikt op 10 november 2012 in de Zeeuwse Bibliotheek. Het juryrapport werd voorgelezen door de voorzitter van de jury Karla Peijs. De jury bestond verder uit Ton Brandenbarg, Louise Fresco, Peter Jansen, Paul van der Velde (secretaris) en Floortje Zwigtman. JURYRAPPORT ZEEUWSE BOEKENPRIJS 2012 Dit jaar vieren we de tiende editie van de Zeeuwse Boekenprijs die zich in de loop van de jaren heeft ontwikkeld tot een vast onderdeel van de culturele kalender van Zeeland. Dit jaar zijn er 46 boeken inge zonden door 30 uitgeverijen en er zijn 57 auteurs bij betrokken. De boeken zijn onderverdeeld in 7 catego rieën: (auto)biografie (8), Geschiedenis Heemkunde (6), Kinderboek (5), Kunst en Fotografie (6), Literaire fictie (9), Poëzie (4) en de categorie overig (8). Hieronder worden de genomineerden in alfabetische volgorde tegen het licht gehouden. Jan van Munster: Licht van Peter Lodermeijer is uitge geven door Jap Sam Books. Het geeft een overzicht van de lichtobjecten van Jan van Munster waarmee deze Zeeuwse kunstenaar wereldfaam verwierf. Het is gepresenteerd in een fraai uitgevoerde catalogue rai- sonnee. Het boek schittert door een uitgekiende vorm geving en is zonder enige twijfel het mooiste boek dat dit jaar meedong. Elk hoofdstuk is geschreven vanuit het perspectief 'licht': werken met licht, licht als ener gie, licht en lichaam, licht en duisternis, en dat in drie talen: Nederlands, Duits en Engels waarmee het zich richt op een internationaal publiek. Ik ben Maan van Maan Leo uitgegeven door Uitgeverij Wereldbibliotheek is een wervelend en uitdagend boek waarin de auteur op zoek gaat naar zichzelf. In barok ke stijl wendt zij zich voortdurend rechtstreeks tot de lezer om te spreken over de obsessies van haar Quater- ly life Crisis. Ze is dus 25 en presenteert zich als bisek sueel, superslim, bang en een beetje leugenachtig. Het gaat over kleding, borsten, kinderhaat, liefde voor mannen op leeftijd en seksuele verlangens. Een plot is er niet, het ene hoogtepunt buitelt over het andere, waarbij de lezer wordt meegetrokken of afhaakt. Het boek heeft Monty Python-achtige trekken en is vaak cabaretesk. Vermakelijk en ergerlijk tegelijk. Café Walraven van Jan van Rijsingen uitgegeven door Uitgeverij AquaZZ is een roman die de lome en broeierige sfeer van het Zeeuwse platteland oproept. Tegen deze herkenbare achtergrond ontvouwt zich het verhaal van een man die door toeval blijft steken in het dorp waar hij opgroeide. Tegen het decor van het dorpscafé dat hij nieuw leven inblaast ontrolt zich het verhaal van een man die zichzelf tegenkomt en een affaire heeft met de dochter van zijn vroegere geliefde terwijl zijn vrouw in de Amazone door krokodillen wordt opgegeten. Het zet de poorten wagenwijd open voor talloze verwikkelingen die de lezer tot het laatst boeien. Een streekroman in de beste zin des woords. Hier. 20 jaar Blofvan Ernst Jan Rozendaal uitgegeven door Uitgeverij Carrera is een meeslepende biografie van de meest populaire band van Nederland die leest als een jongensboek. Een succesverhaal, maar dat niet alleen. Het boek begint met de beschrijving van het dodelijk ongeval van drummer Chris Götte, een drama dat de band duidelijk heeft getekend. Als lezer word je meegenomen in de muzikale en organisato rische ontwikkeling van Blof. Rozendaal doet recht aan de band, de fans en de in muziek geïnteresseerde lezer. In deze categorie biografie is 20 jaar Blof een echte topper. 54 Zeeuws Tijdschrift 2013 1-2

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 56