WOLFERT VAN BORSELEN Groot plat, rond zegel waarop een galopperende geharnaste ruiter met schild en getrokken zwaard. Keerzijde: aan de rand een draagoog uitlopend in een dierenkop, uit wiens bek drie takken komen, met grote ring aan de ketting. Aan het andere einde van de ketting een contrazegelstempel in de vorm van een cachet, een schild als beeldenaar. Zegelstempels van Wolfert van Borselen, anoniem, 1298-1299. Zilver, groot zegel 0 7,5 cm, contrazegel 0 3,6 cm Met deze zegelstempel en contrazegelstempel beze gelde Wolfert van Borselen zijn aktes die daarmee legitimiteit kregen. Wolfert was behalve een militair ook een vooraanstaand bestuurder en zijn zegelstem pels waren daarvan de belangrijke symbolen. Wolfert is omstreeks 1250 geboren in een adellijke familie die afkomstig was van Borssele, toen nog een eiland. Op het noordelijke deel van Walcheren oefen de hij zijn gezag uit. Hij was ook heer van Veere en daar in de buurt stond ook zijn kasteel, Zandenburg. Zeeland wisselde in zijn dagen nogal gemakkelijk van positie tussen de graafschappen Vlaanderen en Holland. Aanvankelijk koos Wolfert samen met de andere Zeeuwse edellieden de zijde van Holland, om in 1290 naar de andere kant over te stappen. Na de moord op Floris V was Holland weer de bruidegom. Politiek en economisch gewin waren belangrijker dan trouw, ook toen al. Zijn laatste switch was heel profijtelijk. Aan de zijde van de nieuwe graaf van Holland rees ook de ster van Wolfert. Reden om deze zegelstempels te laten maken. Maar veel heeft hij ze niet meer kun nen gebruiken. Het lot keerde zich tegen hem. Op de vlucht voor zijn vijanden werd hij op 1 augustus 1299 door woedende bewoners van Delft gedood. Hoe de zegelstempels uiteindelijk daar terecht zijn gekomen is onduidelijk, maar pas in 1870 kwamen ze tevoorschijn bij het uitbaggeren van de Nieuwe Maas bij Rotterdam. Daar in de buurt woonde Wolfert ook op het laatst van zijn leven. En Zeeland bleef eindelijk trouw de zijde van Hol land kiezen. 8 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 10