JACOBA VAN BEIEREN Wie op het criterium 'Zeeland' zoekt in de collectie van het Rijksmuseum, komt onvermijdelijk Jacoba van Beieren tegen. Ze leefde van 1401 tot 1436 en was gravin van Holland en Zeeland. Vlecht van Jacoba van Beieren, gedateerd tussen 1406 en 1436. Lengte 36 cm Jacobakan, gedateerd tussen 1450 en 1550. Steengoed en zilver, 23,3 cm hoog Haar leven was turbulent. Op vijfjarige leeftijd werd ze al uitgehuwelijkt, een huwelijk dat effectief werd voltrokken toen ze veertien was. Twee jaar later was ze al weduwe, en heel machtig.Na een woelig leven in het brandpunt van de Hoekse en Kabeljauwse twisten verloor ze op het eind haar machtige positie en moest ze haar graafschappen overdragen aan rivaal Filips de Goede. Enkele gebieden en steden in Zeeland mocht ze houden, zoals Tholen, Goes en Zuid-Beveland. Om in haar onderhoud te voorzien. Haar laatste wens om in Sint-Maartensdijk te worden begraven werd niet ingewilligd: in de hofkapel aan het Binnenhof kreeg ze de eeuwige rust. Onder alles wat van haar bewaard wordt, althans wat ooit aan haar toegeschreven werd, is de haar vlecht mogelijk authentiek. Alhoewel, het haar van de Zeeuwse admiraal Evertsen dat ook in het Rijksmu seum bewaard wordt, heeft meer kans om als echt aangemerkt te worden. Van de vele jakobakannetjes valt de echtheid in ieder geval sterk te betwijfelen. Zie alleen al de ruime datering van deze kan. Daarbij, er is een negentiende-eeuws zilveren deksel gemonteerd waarop de naam van Jacoba met wapen en randschrift is gegraveerd. En dat brengt ons wellicht bij de verkla ring voor het bijzondere feit dat Jacoba van Beieren zo royaal aanwezig is in het Rijks. In de negentiende eeuw, de tijd van de romantiek, groeide de belang stelling sterk voor het verre verleden. De tijd van de gouden eeuw natuurlijk, maar ook de middeleeuwen. Men wilde helden zien, en dus waren ze er. Dat leidde dus tot standbeelden van echte helden als De Ruyter in Vlissingen, maar ook van de commercieel gewiekste volksschrijver Jacob Cats in Brouwershaven in 1820. En die romantische blik maakte dus ook dat er zoveel parafernalia aan Jacoba van Beieren werden toegeschreven. 9 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 11