PLEURANT Dit bronzen beeldje, een pleurant, brengt ons bij de macht die de Bourbons hadden gevestigd in de Nederlanden. Albrecht van Beieren, afkomstig van het praalgraf van Isabella van Bourbon - model toegeschreven aan Jan Borman II (ca. 1475-1520) en uitgevoerd door Renier van Thienen (ca. 1465-1498). Brons, 56 cm hoog Het beeldje dat Albrecht van Beieren (1336-1404) moest voorstellen maakte deel uit van een reeks van 24 beeldjes die rond het graf van Isabella van Bour bon stonden. Zij had door haar vroege dood niet de kans gehad om belangrijk te worden, maar haar schoonvader Filips de Goede was dat des te meer. Hij was erin geslaagd de twisten te beslechten en eenheid te brengen in de lage landen. Het praalgraf van Isa bella symboliseert die macht. Het graf bevindt zich nu in de Onze-Lieve-Vrouwe-kathedraal van Antwerpen. Van de oorspronkelijk 24 pleuranten zijn er nog maar tien over, en die bevinden zich in het Rijksmuseum. Waaronder dit beeldje van Albrecht van Beieren. Een beeld van een pleurant diende om tot in de eeuwigheid de dode te bewenen (het Franse pleurer betekent bewenen) en, in dit geval, om de macht van de Bourbons te verbeelden. Daarom staat Albrecht afgebeeld met staf, dolk, ordetekenen en de kleding van een voorname edelman. Het beeld werd driekwart eeuw na zijn dood vervaardigd en kan dus nauwelijks op hem lijken. Geen probleem, de symboliek van de macht ging voor het realisme. Albrecht van Beieren oefende van 1358 tot aan zijn dood in 1404 het gezag uit in Holland en Zeeland, mede door goed geplande huwelijken samengebracht. Zijn kleindochter Jacoba van Beieren was beduidend minder succesvol in haar bestuur over deze twee belangrijke staten. ïo Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 12