HOOG BEZOEK Het oorlogsschip De Zeehondt wordt met paarden door het kanaal naar het havenhoofd getrokken. In de verte zijn de contouren van de stad Middelburg te zien. Het vertrek van een hoogwaardigheidsbekleder uit Middelburg - Adriaen van de Venne, 1615. Olieverf op paneel, 63,2 x 131,6 cm Er is hoog bezoek geweest in Middelburg. Een paar galjoenen worden uitgeluid, vergezeld door tal van kleine bootjes en gadegeslagen door het massaal uitgelopen volk. Het linker schip dat een saluutschot afvuurt is van Maurits maar van wie is het andere, met de Zeeuwse vlag zo trots in top? Recent is aan het licht gekomen dat het toebehoort aan keurvorst Frede- rik van de Palts, een neef van Maurits. Frederik bracht in 1613 een bezoek aan Middelburg om Maurits de eretekenen te brengen die verbonden waren aan de orde van de Kousenband waarin ze beiden waren verheven. Maurits was verhinderd om ze op te halen in Londen, daarom bracht Frederik ze mee. Twee jaar later was dit schilderij klaar. De schepen waren steeds groter geworden en toegerust met steeds zwaarder geschut. Veel havens werden daardoor te ondiep, ook die van Middelburg. In Zeeland lag alleen Vlissingen aan diep water. Maar om politieke redenen bleef de Admiraliteit toch in Middelburg gevestigd en daar resideerde natuurlijk Maurits die behalve opperbevelhebber van het staatse leger ook markies van Veere en Vlissingen was. Om Middelburg toch nog een beetje toegankelijk te hou den was er een kanaal gegraven. Maar voor grote schepen was het eigenlijk toch te klein. Daarom zien we hier hoe de schepen achterstevoren met paarden het kanaal doorgetrokken worden. Links verrijst Mid delburg, rechts zien we de polders. En aan de kant een sociale doorsnede van wat er in die tijd in Mid delburg rondliep: deftige heren te paard, bedelaars, paardendrijvers en natuurlijk kwajongens. Van de Venne, wonend in Middelburg, schilderde een land schap, stadsgezicht, historische gebeurtenis en een genreschilderij. Alles tezamen in één schilderij. li Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 13