EEN ZWARTE MAN Ouders met vijf kinderen, in het midden een zwarte man. Links zit de oudste dochter met een kind op schoot, daarnaast de zoon met een stok, een dochter met een mand en een vrucht. Rechts een dochter meteen bloem in de hand. Familiegroep met een zwarte man - Willem Cornelisz. Duyster, ca. 1631-1633. Olieverf op paneel, 56,5 x 73,4 cm De zwarte bediende die achter de rode tafel staat, is een intrigerende aanwezige in wat een portret is van de Zeeuwse familie Van Trappen Banckert. Nederland en vooral ook Zeeland verdiende veel met de slavenhandel. Via de West-Indische Compagnie, particuliere 'lor- rendraaiers' die voor eigen rekening handelden en de Middelburgse Commercie Compagnie. Zelf hielden de machthebbers ook slaven. Officieel mocht dat niet; in Nederland moest een slaaf worden vrijgelaten. Dus werd de slaaf een 'Afrikaanse huisbediende' zoals we die hier zien. Veel vrijheid had zo'n bediende overigens ook niet. Banckert was geboren in Vlissingen en stierf op zee tussen Brazilië en het vaderland, in 1647. Hij maakte vooral carrière bij, jawel, de West-Indische Compagnie waar hij opklom tot admiraal. Als vicead- miraal had hij Piet Hein bijgestaan bij het binnenha len van de zilvervloot. Als beloning daarvoor kreeg hij zeventien keer z'n maandgage. Over bonussen gespro ken. Zo huisvaderlijk en aardig als hij hier poseert, was hij bepaald niet. Hij was een beruchte ijzervreter die, om een vijand te intimideren, eens krijgsgevan genen levend aan de wanden van z'n admiraalsschip nagelde. Althans, zo gaat het verhaal. Het Zeeuws Maritiem MuZEEum in Vlissingen heeft ook een portret van hem, in bruikleen van het Rijksmuseum.

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 16