HENDRIK CASIMIR Flink vervormde loden pistoolkogel en wit linnen hemd met een kleine band van kant aan de kraag en aan de manchetten. Vol bloedvlekken, geheel verscheurd en half verteerd. Pistoolkogel die Hendrik Casimir doodde, 1640. Vervormde loden kogel, 1,5 x 1 x 1 cm, 1640 Het bebloede linnen hemd van Hendrik Casimir, in of voor 1640 Voluit heette hij Hendrik Casimir van Nassau-Dietz en was stadhouder van Friesland. Maar van die functie kennen we hem niet meer. Eigenlijk ook niet omdat hij zo smartelijk en vooral zo jong aan zijn einde is gekomen. We komen hem tegen in de collectie van het Rijksmuseum omdat er zoveel van hem bewaard is gebleven: de kogel die hem doodde, het van bloed doordrenkte linnen hemd, een paar stukjes bot en de leren beschermjas. Een bizarre verzameling trivia die maakt dat deze held in de herinnering voortleeft. Hij was 28 jaar toen hij op 6 juli 1640 sneuvelde in de strijd om Hulst, om preciezer te zijn bij Sint Jansteen dat toen tot de Zuidelijke Nederlanden behoorde. Hulst was belangrijk, het ligt immers vlak bij Antwerpen. In 1585 was Antwerpen gevallen en in handen gekomen van de Spanjaarden. Maar de staatse troepen kwamen terug. Een jaar daarna had Maurits de steden Axel en Terneuzen ingenomen en dat was belangrijk vanwege de nabije Schelde en dus de controle over de toegang tot Antwerpen. Hulst werd in 1591 ingenomen, om daarna weer verloren te gaan aan Spanje. De slag uit 1640 was de zesde poging om Hulst weer in bezit te krijgen. Het was een zware strijd. Aan staatse kant sneuvelden 125 mensen, onder wie hoogstwaarschijnlijk vele bui tenlandse huurlingen. Maar ook Hendrik Casimir. Bij hem kwam de kogel van achteren en was fataal. De kogel werd er door artsen nog uitgehaald, samen met het bot waarin hij terecht was gekomen, maar zijn jonge leven was verloren. Zeven dagen later gaf hij de geest. In 1645 lukte de herovering uiteindelijk toch. Hulst werd weer staats, en daarmee was Nederland volledig, ongeveer in de vorm die het nu heeft. 'De tuin van de Republiek was nu gesloten', schrijft Gijs van der Ham. En in de woorden van het Zeeuws- Vlaamse volkslied: 'Dit is ons eigen landje, maar een deel van Nederland.' 15 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 17