MICHIEL DE RUYTER Portret van Michiel Adriaensz de Ruyter. Kniestuk staand vooreen open gordijn en balustrade, waar achter rechts een zeegezicht met De Ruyters vlaggeschip de Zeven Provinciën. Michiel de Ruyter als luitenant-admiraal - Ferdinand Bol, 1667. Olieverf op doek, 157 x 138 cm De vergaderzaal van de Zeeuwse Admiraliteit was in de zeventiende eeuw een uitstalling van Zeeuwse roem en glorie in die dagen. Er stond het prachtige scheepsmodel William Rex en vanaf de wanden keken de grote helden toe. De portretten van de gebroeders Evertsen, een portret van Willem III, stadhouder van Holland, koning van Engeland en hier gekleed in het harnas van luitenant-admiraal van Zeeland. Het topstuk, althans kunsthistorisch, was het portret van Michiel de Ruyter. Ferdinand Bol schilderde hem op het toppunt van zijn macht, een jaar nadat hij de Engelse vloot bij Chatham in de pan had gehakt. We zien hem hier voor zijn doen rijk gekleed, uitgerust met eretekenen, commandostaf in de hand, de rech terarm rustend op een globe die zijn macht over de wereldzeeën symboliseert. Op de achtergrond zijn admiraalsschip dat een trotse vloot de weg wijst naar nieuwe triomfen. En op de tafel voor de globe ligt een kaart van de kust van Holland en Vlaan deren, met als centrum natuurlijk Walcheren, de geboortegrond van de held. Het doek is er een uit een reeks die Bol schil derde. In alle vestigingen kwam zo'n portret te hangen, onder het motto: Aensien doet ghedenc- ken'. De herinnering moest levend gehouden en de krijgsmacht moest gemaand worden tot net zulke grootse daden. Dit portret hing in Middel burg. De grote zeehelden hadden vaak ook hun eigen portret in huis. De ijdele Cornelis Tromp bezat zijn eigen portret zelfs in veelvoud. Maar niet De Ruyter, die was minder narcistisch. In zijn huis hingen 'slechts' wat portretten van col lega's. 16 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 18