JACOB VAN REYGERSBERGH Rombout Verhuist is vooral bekend door zijn vele grafmonumenten - het praalgraf van Michiel de Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam - maar hij vervaardigde ook portretbustes, tuinbeelden en kleinschalige ivoorsnijwerken. Portret van Jacob van Reygersbergh - Rombout Verhuist, 1671. Terracotta, lichtbruin gesaust, 55 x 53 x 35 cm Jacob van Reygersbergh (1625-1675) was wat we tegenwoordig een netwerker noemen. Hij was gedeputeerde van Zeeland en als zodanig ook afgevaardigde bij de Staten-Generaal. Zodoende verbleef hij veel in Den Haag waar hij de zaken van Zeeland behartigde. Hij had een groot, profes sioneel netwerk in de kringen van de Hollandse en Zeeuwse adel en die gebruikte hij ook om voor beeldhouwer Rombout Verhulst te bemiddelen bij het verkrijgen van opdrachten. Door toedoen van Van Reygersbergh kon Verhulst praalgra ven maken voor de edelen. En dat was een zeer lucratieve bezigheid. Van Reygers bergh was belang rijk, maar Verhulst had er ook enig belang bij om hem zo af te beelden. Lang haar tot op de schouders, een verfijnd snorretje, een gestrikte das van kant die door een ring met edel stenen is gehaald. Het is een buste in driekwart, zodat we de persoon zowel en face als en profil kunnen zien. Optimaal dus. Het terracotta beeld ging vooraf aan het definitieve marmer beeld dat zich bevindt in het Paul Getty Museum in Californië. Aan het terracottabeeld konden nog wijzigingen aange bracht worden voordat er in marmer gehakt werd. De terracotta versie werd als een volwaardig beeld beschouwd, in tegenstelling tot het eerste, gipsen model dat de kunstenaar aan de opdrachtgever cadeau deed. 17 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 19