SCHEEPSMODEL WILLIAM REX Getuigd en gepolychromeerd spantmodel. Vier en zeventig stukken verdeeld over drie dekken; de bovencampanje is onbewapend. Laag galjoen met een leeuw met Engelse kroon als schegbeeld. Voorschot, regeling en kraanbalken versierd met snijwerk. Platte spiegel en holle wulf. Scheepsmodel William Rex - Cornelis Moesman, vervaardigd door Adriaen de Vriend, 1698. Hout, messing, ijzer, glas, touw, textiel, hoogte 410 cm x breedte 460 cm x diepte 250 cm Wie driehonderd jaar geleden de indrukwekkende vergaderzaal van de Zeeuwse Admiraliteit in Middel burg binnenkwam, werd vooral geïmponeerd door dit scheepsmodel William Rex. Het was van boegspriet tot spiegel (de achterkant) 5,10 meter lang en van kiel tot de top van de grootste mast 4,65 meter. Het was gebouwd in het arsenaal van Vlissingen waar ook de echte oorlogsschepen van stapel liepen. Maar die waren dan wel twaalf keer zo groot. Zo'n schip heette een 'volmodel' en kon diverse doelen dienen. Als bewijs van levering van het echte schip, als instructiemodel of als proefmodel. Maar deze William Rex diende alleen voor de pronk. De Nederlandse vloot was vooral door toedoen van Johan de Witt grondig gemoderniseerd tot een professionele oorlogsmachine. Nederland heerste over de wereldzeeën en wilde dat weten. Dit schip is een prachtig voorbeeld van een oorlogsschip aan het einde van de zeventiende eeuw. Een schip van het tweede charter, met 74 kanonnen verdeeld over twee dekken. Het is opgedragen aan Willem III, bij genaamd William Rex, die een prominente rol had gespeeld in de Vrede van Rijswijk van 1694 die de relatie met Frankrijk regelde. Zijn initialen zijn op de achtersteven te zien, samen met het jaartal 1698 en het wapen van Zeeland. Willem III was sinds 1672 stadhouder van Zeeland, opperbevelhebber van de marine en vanaf 1688 ook koning van Engeland. De William Rex heeft honderd jaar de vergaderzaal in de Zeeuwse Admiraliteit gedomineerd. Via muse ale omwegen is het uiteindelijk in de grote collectie modellen van het Rijksmuseum terechtgekomen. Daar is het nu op zaal te bewonderen. 18 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 20