ADRIAEN COORTE Adriaen Coorte werkte zijn onderwerpen uit tot in detail en wist in zijn composities geraffineerd gebruik te maken van licht. Veel van Coortes stillevens zijn geschilderd op papier dat op een houten paneeltje is geplakt. Deze ondergrond was tamelijk ongebruikelijk in de 17de eeuw. Een takje kruisbessen op een stenen plint - Adriaen Coorte, 1699. Olieverf op papier op paneel, 28,7 x 21,2 cm Wat een prachtige, subtiele schilder, Adriaen Coorte. Er is weinig van hem bekend, zelfs zijn geboortejaar weten we niet precies. Wel dat hij in Middel burg geboren is, omstreeks 1665. In 1707 is hij gestorven. Naar alle waarschijnlijkheid was Adriaen Coorte van 1683 tot aan zijn dood in Middelburg als kunstschilder werkzaam. In zijn dagen werd hij bijzonder gewaardeerd om de zijn kleine stillevens die naar omvang en prijs binnen bereik waren van de opkomende mid denklasse. Maar, hoe grillig is het kunstenaarslot. Na zijn dood is hij ongemerkt in de nevel van de geschiedenis verdwenen, tot hij midden twintigste eeuw werd herontdekt en zijn doekjes weer een hit werden in de kunstwe reld. En zoals dat altijd gaat, werden er onlangs twee nieuwe stillevens ontdekt. Waarmee het aantal van hem bekende schilde rijen op 66 kwam. Je herkent een Coorte met een: aan de stenen tafel waarop hij zijn vruchten legt en vooral aan de levensechtheid van, in dit geval, de kruisbessen. Ze zijn sappig en vergankelijk, leven en dood in één beeld. Het zachte licht maakt de vruchten door schijnend zodat je de fijne ader tjes kunt zien, net als die karakte ristieke witte haartjes. 19 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 21