T VLIEGEND HART In het wrak van 't Vliegend Hart (ook wel 't Vliegend Hert genoemd) werden niet alleen geldkisten gevonden maar ook loden containers waarin tabak, ansjovis en kaas waren 'ingeblikt'. Kist uit het wrak van de Oost-lndiëvaarder 't Vliegend Hart, 1734 Deze houten kist is een complete geldkist met ijzer beslag en sloten, zeildoek en touw. Er waren drie van deze kisten in 't Vliegend Hart. Het geld was voor de handel in de oost. Maar nader onderzoek bij de berging in 1983 leerde ook dat er aan boord kisten waren met zilvergeld die niet in de documenten voor kwamen. Duidelijk dat de dienaren van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) ook voor eigen reke ning zaken deden. Smokkel van zilvergeld bijvoor beeld was buitengewoon lucratief. 't Vliegend Hart werd in 1729 gebouwd voor de VOC-Kamer Zeeland. Op 3 februari 1735 vertrok het schip samen met de Anna Catharina vanuit Ramme- kens naar Batavia, het huidige Jakarta. Naast de geld kisten waren er ook degens en musketten voor het VOC-leger aan boord, pijpen en wijn voor de heren in Batavia, lood als ballast voor het schip en natuurlijk ook levensmiddelen voor de opvarenden. De reis zou voeren langs Kaap de Goede Hoop. De kortere, noordelijke weg waar de heren van de VOC van hadden gedroomd was toch niet mogelijk gebleken. Uit Het scheepsjournaal van Bontekoe weten we hoe riskant zo'n reis kon zijn. Barentsz en Heems- kerck hadden hun drieste poging zien stranden op Nova Zembla. Niet lang na vertrek raakten 't Vliegend Hart en de Anna Catharina een zandbank. Beide schepen vergin gen met man en muis en bij wijze van spreken in het zicht van de regenten die het schip eropuit hadden gestuurd, op jacht naar rijkdom en macht. 20 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 22