JAN TOOROP Begin twintigste eeuw strijken tal van later bekend geworden kunstenaars in Zeeland neer. De mees- ten van hen verblijven tijdens de zomer in Domburg. Het wordt een van de belangrijkste kunste naarsdorpen van Nederland. Jan Toorop en Piet Mondriaan zijn de bekendste. De schelpenvisser - Jan Toorop, 1904. Olieverf op doek op paneel, 39,5 x 31,7 cm Zo zag een schelpenvisser uit Domburg eruit. Jan Toorop (1858-1928) schilderde hem ten voeten uit, met een juk met manden op de schouders. De zee, dat was toen nog vooral werk en gevaar. Toorop heeft, en dat is misschien nog belangrijker, vooral dat mooie licht gevangen dat het overgangsgebied van zand en zee zo kenmerkt. In brede, grove toetsen die Toorop geleerd had van de impressionisten die hij toen nog bewonderde. Kort daarop zou hij zich volledig beke ren tot het symbolisme. Hier legt hij het zonlicht vast zoals dat in duizen den facetten weerkaatst in het zand, de golven, het licht en de kleding van de visser. Die stugge visserskleding krijgt door dat licht zelfs een ongewone souplesse. Toorop kwam vanaf 1897 in Domburg waar hij verbleef in een klein huisje aan de markt. Door hem kwamen er ook andere schilders, onder wie Piet Mondriaan, toen nog een beginnende en zoekende schilder. Op een warme julidag in 1908 neemt Toorop hem mee naar het duin. Mondriaan weet niet wat hij ziet: zo'n prachtig wit licht, overdonderend. Dat gaat hij schilderen. Het begin van het Mondriaanwit. 22 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 24