is het patroon van de breedplaatvloeren zichtbaar. Alleen de begane grondvloer is glad en strak gepolijst. Wel van beton. Wat dat betreft vormen exterieur en interieur een eenheid. Maar er is ook een groot ver schil. Binnen merk je pas hoe licht deze schuur is. Open naar buiten, vooral richting het witte landschap. In de zomer is hier een wilde bloemen- en kruiden tuin. De bruine paarden verderop lijken zo naar bin nen te kunnen wandelen. Vooral in de meditatiezaal is de verbinding tussen binnen en buiten evident. Hier ligt een donkere bamboevloer in. Nu valt ook op dat de golfplaatjes van de gevel hier zo geperforeerd zijn, dat je gemakkelijk contact hebt met buiten. Bovendien is de hele wand, zowel voor als achter, te openen. Twee grote stalen luiken, waarvoor weer een glazen pui staat, met manshoge houten deuren. Alleen een vaag, half transparant scherm scheidt dus wereld en geest. Op de begane grond bevinden zich de gemeen schappelijke ruimten: de hal, eetkamer, de ontvangst kamer annex bibliotheek en de meditatiezaal. Heel deze laag is hoog. Dat schept ruimte. In de hal steken twee roodbruine rechte trappen naar de verdieping. Misschien wat veel als je bedenkt dat er nooit meer dan circa twintig mensen aanwezig zijn. Maar har monie speelt een belangrijke rol. Donkerbruin zijn ze, van plaatmateriaal dat op betonplex lijkt. Met een grote leuning die aan de achterzijde een verdikking heeft, zodat je hand er mooi omheen past. Jammer genoeg is er wat weinig ruimte voor de vingers. Boven een lange gang met aan elke kop een groot raam dat uitzicht biedt op de omgeving en veel licht naar bin nen trekt. Waar buurmans' schuur er vlak achter staat zit het raam hoog. Praktisch. Aan de met mdf betim merde gang zitten alle privékamers, een- en twee persoons. Spartaans ingericht, maar doelmatig. En elke kamer heeft een eigen badcel. Met warm water. Alles is hier warm, van kleuren en materialen tot de persoonlijke sfeer. Om de temperatuur ook onder winterse omstandigheden op peil te houden draait de cv op een warmtepomp. Fraaie metafoor voor wat er hier op geestelijk gebied gebeurt. Boeddha in de pol der. Onverwacht misschien en zelfs een beetje tegen draads. Maar door de precisie waarmee dit praktische gebouw met de spirituele functie is opgenomen in het landschap en in de lokale traditie voelt het aan als heel vanzelfsprekend. Dit past hier. Sterker nog, dit hoort hier gewoon. 38 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 40