Het Molenwiekje De afgebeelde vrouw is de Westkappelse Johanna Wil- helmina (Wantje) Lous (1913-1990). Haar ouders had den een slagerij en overleden op jonge leeftijd. Vanaf haar 25ste runde ze samen met haar toen 16-jarige broer de slagerij. Toen het portret gemaakt werd, was ze rond de twintig jaar. Op het schilderij is te zien dat ze aan het kantklossen is. Dit deed ze in haar vrije tijd en zo verdiende ze ook wat bij. Wantje was lid van de kantklosvereniging Het Molenwiekje. Deze vereniging is opgeheven na de Tweede Wereldoorlog. Bij de familie was het bestaan van dit schilderij niet bekend. Na het verschijnen van de veilingcata logus deed een lid van de Stichting Cultuurbehoud Westkapelle per e-mail rondvraag of iemand wist wie de afgebeelde vrouw was. De dochter zag het direct. Sinds kort hangt het weer in Westkapelle. Ferenc Laszló Hernady Het schilderij is gemaakt door de van oorsprong Hongaarse kunstschilder Ferenc Laszló Hernady (1901-1956). In 1926 vestigde hij zich in Nederland. In 1951 verkreeg hij de Nederlandse nationaliteit. Ik ben er niet achter gekomen hoe hij in Zeeland is beland. Mogelijk is er een relatie met de Hongaars- Nederlandse kunstenaarsfamilie Góth, die vanwege het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog sinds sep tember 1914 in Domburg verbleef en naderhand in Veere woonde. In de jaren dertig en veertig woonde Hernady in Noord-Brabant en was hij docent aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Tilburg. Hernady was lid van de kunstenaarsvereniging St. Lucas te Amsterdam en nam deel aan verschillende groepsexposities. Hernady verhuisde later naar Den Haag, waar hij in 1956 overleed. Ferenc Laszló Hernady heeft vooral naam gemaakt als portrettist. In de Paleiszaal van het Raadhuis van Tilburg hangt een door hem gemaakt portret van koningin Wilhelmina. Het schilderij werd in 1948 gemaakt, het jaar waarin Wilhelmina troonsafstand deed. Ook maakte hij een portret van Titus Brandsma, de beroemde karmelietenpa- ter, hoogleraar en verzetsman tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het jarenlang verloren gewaande en inmiddels gerestaureerde professorenportret werd in 2011 teruggevonden. Praalwagen van de kantklosvereniging Het Molenwiekje, vermoedelijk tijdens een Koninginnedag. Wantje is de derde van links. Haar zus zit meest links. 42 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 44