De kop van het artikel van Jan van Damme naar aanleiding van 10 jaar Zeeuwse Boekenprijs in de PZC van 28 november 2012 luidde: 'De Zeeuwse Boekenprijs wordt shockproof'. Af te lezen aan de inzendingen voor de editie 2013 - met 83 een verdub beling in vergelijking met 2012 - heeft hij zeker gelijk gekregen. Waaruit valt die verdubbeling van de ingezonden boeken te verklaren? In het oog springend is dat er boeken zijn ingezonden uit regio's zoals Tholen, waaruit voorheen zelden iets is ingestuurd. Ook steeg het aantal uitgevers tot bijna vijftig en stuurden de Zeeuwse hun quasi totale productie in. Natuurlijk heeft de grote publiciteit in de media rond de tiende editie vorig jaar er een rol in gespeeld evenals de actieve participatie van de Zeeuwse boekhandel. Toch blijft het gedeeltelijk een raadsel. Wat opvalt zijn de gevarieerde bijdragen over het Zeeuws koloniaal verleden: van een stripavontuur op Tobago tot romans en van de ontdekkingstocht naar Paaseiland tot de Zeeuwse slavenhandel op de Afri kaanse kust. 'Geschiedenis' is als vanouds een catego rie met een keur aan belangwekkende inzendingen. In de categorie 'Overig' vallen goed opgediende kook boeken op. Nog nooit werden er zoveel romans ingezonden. Dat kan verklaard worden door het gemak waarmee tegenwoordig een boek, ook zonder redactionele bemoeienis, uitgegeven kan worden. Dat Zeeland een sterke traditie heeft op terrein van het jeugdboek is bekend. Het is daarom niet verwonderlijk dat tien procent van de ingediende boeken tot die categorie behoort. Nu de hoeveelheid boeken zozeer is aangewassen, groeide de overtuiging bij de jury dat aan meer boe ken specifiek aandacht moet worden besteed anders dan door de prijzen en de long- en shortlists. Daarom zullen met ingang van de ZBP 2013 zogenoemde accolades toegekend worden, zoals de ZBP Accolade voor het 'Best Uitgegeven Boek' of het 'Beste Debuut'. De jury kan daarmee zijn specifieke waardering uit spreken voor een publicatie die niet aan alle criteria voldoet om de ZBP te winnen maar er wel bijvoor beeld qua originaliteit of toegankelijkheid bovenuit steken. De jury heeft nooit een makkelijke taak maar met de verdubbeling van het aantal ingezonden boeken is die er zeker niet lichter op geworden. Om te beweren dat de hoeveelheid een shock was voor de leden is misschien een overdrijving maar pas na hun beslis singsdiner in de Campveerse Toren zullen we dat zeker weten. Paul van der Velde hoofdredacteur De jury van de ZBP 2013 bestaat uit Han Polman (voorzitter), Paul van der Velde (secretaris) en de leden Saskia de Bodt, Ton Brandenbarg, Peter Jansen en Jaap de Moor. De longlist wordt in de loop van september bekend gemaakt en de shortlist in oktober. Voor de PZC publieksprijs kan na de aankondiging van de longlist gestemd worden via www.pzc.nl. Op zaterdag 9 november 2013 zal de feestelijke uitreiking van de ZBP 2013 plaatsgrijpen in de Zeeuwse Biblio theek gevolgd door een after party in De Kloveniers doelen. Op 9 november worden drie prijzen uitgereikt. De Zeeuwse Boekenprijs wordt door het Zeeuws Tijdschrift op voordracht van een nationaal samengestelde jury toegekend. De publiekprijs wordt door de PZC gege ven aan het boek dat online de meeste stemmen heeft vergaard. De prijs voor het beste Zeeuws-Zeeuwse boek of oeuvre wordt toegekend door de Zeeuwse Boekhandel. Alle genomineerden voor de ZBP en de prijswinnaars krijgen een Zeeuws Meisje van kera miek cadeau en voor elke winnaar is er een geldprijs van 1000 euro. 2 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 4