DE STAATS- SPAANSE LINIES Een godin in klederdracht Belgisch-Nederlands erfgoed: de Staats- Spaanse Linies Landschapsatlas van Walcheren [zie het signalement in Zeeuws Tijdschrift ZT 59 (2009) 5/6] schiet kennelijk maar geen wortel. De conclusie is zonneklaar: aan de finalistische, door de problematiek van de eigen tijd gekleurde strekking van veel ouder geschiedkundig werk waarover de inleiding van Geschiedenis van Zee land deel II mild de staf breekt gaat ook het - overi gens bewonderenswaardige - werk van Mijnhardt en de zijnen niet weinig mank. P. Stuart, Nehalennia van Domburg. Geschiedenis van de stenen monumenten. Utrecht: Stichting Matrijs, 2013. ISBN 978 90 5354 463 3, 29,95 Piet Stuart, oud-conservator van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden, heeft een nieuwe bijdrage geleverd aan de 'Nehalenniakunde', waarvan hij een belangrijke vertegenwoordiger is. Dit nieuwe, in een tekst- en een afbeeldingenband verdeelde boek is een van diverse toelichtingen voorziene catalogus van de Nehalenniastenen uit Domburg. Het merendeel van deze in 1647 gevonden monumenten is bij een brand van de kerk van Domburg in 1848 verloren gegaan. Stuart baseert zijn beschrijvingen op de vele afbeel dingen die voordien waren gemaakt en op foto's van wat resteerde. Ook de door de Oosterscheldevondsten bij Colijnsplaat (sinds 1970) opgedane kennis van de 'Zeeuwse' godin Nehalennia en haar monumenten is gebruikt voor deze nieuwe Domburgse beschrijvingen. Stuart herinnert de lezer ook nog eens aan het befaam de 'klederdracht'-aspect: 'Haar kleding bestaat uit een tot de voeten reikend gewaad met daaroverheen een iets kortere mantel, waarover een schoudermanteltje is bevestigd. Dit pelerientje is uniek; er is niet één ande re godheid die dit draagt. Daaruit mag men wel con cluderen dat dit kledingstuk destijds door de vrouwen in het land van Nehalennia werd gedragen.' Eerdere publicaties van Stuart over Nehalennnia, de inheems- Romeinse godin die uitsluitend aan de monding van de Schelde werd vereerd (Colijnsplaat en Domburg) en daarom ook wel geldt als een 'Zeeuwse' godin, werden besproken of gesignaleerd in ZT 2003 nr. 6 en 2008 nr. 1: Documenten in steen en het met wijlen J.E. Bogaers samengestelde Nehalennia, Römische Stein- denkmaler aus der Oosterschelde bei Colijnsplaat. Monumenten van conflict en cultuur Jan J. B. Kuipers, De Spaans-Staatse Linies. Monumenten van conflict en cultuur. Vlissingen: Uitgeverij den Boer de Ruiter, 2013. ISBN 978 90 7987 544 3, €19,90 Je hoort wel eens dat de tijd van het boek voorbij is. Ik heb nooit veel geloof gehecht aan die bewering. Er zal altijd belangstelling blijven bestaan voor een mooi, inhoudelijk rijk en informatief boek, dat prach tig geïllustreerd en zorgvuldig geproduceerd is. Dit is zo'n boek. Het gaat over de linies van vestingsteden, forten, schansen en andere verdedigingsmiddelen die tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) en later zijn aan gelegd in Vlaanderen en wat nu Zeeuws-Vlaanderen is, met in totaal zo'n 450 objecten. Sommige ervan zijn nog vrijwel volledig intact, terwijl van andere slechts sporen in het landschap zijn overgebleven. Alles bijeengenomen vormt deze verdedigingslinie een imposant cultureel erfgoed dat zorgvuldig wordt gekoesterd door middel van een Nederlands-Belgi sche regionale samenwerking. Het Zeeuws-Vlaamse grensgebied was, met Ant werpen als centrum van handelsverkeer, een van 51 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 53