ZEELAND IN HET tekst Frits de Coninck Zoeken naar Zeeland in de collectie van het Rijksmu seum is schatgraven in de duisternis. Het zoekcrite- rium 'Zeeland' levert een schat aan objecten op die op een of andere manier met de provincie te maken hebben. Veel van de portretten, beelden, scheeps modellen, foto's, zilveren voorwerpen en kaarten verwijzen op hun beurt weer verder naar verwante nummers uit de rijke collectie. Zo ga je met een klein karretje door een immense cultuurhistorische super markt, maar dan wel op de tast en zonder te kunnen zien hoe groot het assortiment is. De grootste frus tratie? Je hebt uiteindelijk geen idee van wat je niet in je winkelwagentje hebt gelegd. Wat je hebt aan het einde van de zoektocht in collectie en bibliotheek is een bonte verzameling afbeeldingen, losse foto's van objecten die iets van Zeeland in kaart brengen, Zeeland zoals dat in het Rijksmuseum bestaat in de vorm van voorwerpen die een eigen verhaal vertellen over onze provincie. De collectie als een grillige legkaart De collectie 'Zeelandiana' in het Rijksmuseum maakt een willekeurige indruk en dat is logisch. Het Rijksmuseum heeft nooit de ambitie gehad om alle provincies gelijkelijk in het museum vertegenwoor digd te hebben. Wat het museum probeert is objec ten te verzamelen op nationaal niveau, ongeacht de plek waar ze vandaan komen. De criteria om te ver zamelen zijn intrinsiek aan de objecten verbonden en niet aan de geografische herkomst. Daarbij komt dat er ook een grote mate van toevalligheid zit in de manier waarop de verwerving heeft plaatsgevonden. Van Hendrik Casimir die in 1640 in Sint Jansteen het leven liet, bewaart het museum de noodlottige kogel, het stuk bot waar de kogel uit gepeuterd is, het bebloede hemd en zijn leren kolder. Waarom van hem zo veel en van anderen helemaal niks? Hoe komt het dat de mooie collectie stadszilver uit Vlis- singen in haar geheel in het bezit van het Rijksmu seum is? Omdat het gemeentebestuur ooit besloot de waarde ervan te verzilveren door haar te verkopen aan het museum. En de sluiting van de marine werf in Vlissingen had in elk geval een voordeel: de hele collectie scheepsmodellen, zo'n duizend stuks groot, verhuisde, soms via omwegen, naar het Rijks museum dat nu een hele zaal aan deze prachtige collectie wijdt. Toeval is ook dat Volkert van der G. op Walcheren geboren is. Het Rijksmuseum heeft het wapen verworven waarmee hij Pim Fortuyn op 6 mei 2002 doodschoot. Gijs van der Ham, senior conservator geschiedenis van het Rijksmuseum: 'We verzamelen voor de toekomst, niet voor nu. Daarom hebben we dat pistool; het markeert een belangrijke historische gebeurtenis. Met het Openbaar Ministe rie hebben we destijds afgesproken om het wapen meteen na beëindiging van de rechtsgang in de col lectie op te nemen. We doen daar nu niks mee uit piëteit met de familie. We treden er daarom niet mee naar buiten en er is dan ook geen foto van te zien.' Maar ondanks die zekere mate van willekeur, gezien althans vanuit het perspectief van de provin cies, is Zeeland relatief goed vertegenwoordigd in de verzameling van het Rijksmuseum. Dat heeft alles te maken met zijn rijke, zeventiende-eeuwse verleden. 6 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 8