RIJKSMUSEUM In de eregalerij, bij de restauratie weer helemaal teruggebracht in de stijl van architect Cuypers, zijn alle provincies op de bogen uitgebeeld. Zeeland en Holland staan op de prominentste plaatsen, het dichtst bij de Nachtwacht. Samenwerking met het Zeeuws Museum Het Rijksmuseum kan maar een fractie tonen van de collectie. Veel is te zien, veel meer bevindt zich in het depot, zoals bij de meeste musea het geval is, ook bij het Zeeuws Museum. Maar jammer is dat wel. Juist provinciale musea zouden mooie tentoonstellingen kunnen maken met voor de pro vincie belangrijke objecten die in het depot van het Rijksmuseum een goeddeels verborgen bestaan lei den. Gijs van der Ham: 'Wij willen zo veel mogelijk tegemoet komen aan de wensen van de provinciale musea. Veel musea tonen dan ook bruiklenen van het Rijks. Het is zeker niet onze bedoeling om de dingen in depot te houden. In de periode dat we gesloten waren wegens de verbouwing hebben wij veel objecten elders getoond, maar niet in Zeeland. Het initiatief moet van de andere museum zelf uit gaan. Vanuit Zeeland worden niet erg veel bruikle nen aangevraagd.' Het toeval wil dat in dezelfde tijd dat het Rijks museum gesloten was, het Zeeuws Museum tot een koerswijziging heeft besloten. Die leidt tot een her inrichting van de geschiedenisafdeling die in 2015 afgerond moet zijn. Volgens Marjan Ruiter, directeur van het Zeeuws Museum, heeft het wisselen van tentoonstellingen op kleine schaal tot die tijd dan ook geen zin. 'Ik kies er erg voor om de eigen col lectie uit het depot te halen, soms aangevuld met bruiklenen, ook uit het Rijksmuseum. Op jaarbasis gemeten tonen wij 10 tot 15 procent van de eigen col lectie. Eerst de eigen collectie, dan pas bruiklenen. Wij willen als museum een eigen verhaal vertel len. Als we weten welk verhaal dat is, zoeken we de objecten erbij die dat verhaal vertellen en als dat nodig is kloppen we natuurlijk bij het Rijksmuseum aan. Overigens, wij hebben nu zelf een werk uitge leend aan het Rijksmuseum, een borstbeeld van een Amsterdamse regent. De relatie met het Rijks is con structief en prettig.' In het laatste advies van de Raad voor de Kunst zijn het Rijksmuseum en het Zeeuws Museum expli ciet aan elkaar gekoppeld. Wat betekent dat in de praktijk? Voor Gijs van der Ham is het onduidelijk wat dat vooralsnog moet inhouden. Marjan Ruiter hierover: 'Een tamelijk loos advies. Op het gebied van de collecties is de samenwerking er al. Het Rijks museum is altijd tot samenwerking bereid, bruik lenen zijn altijd mogelijk. Er wordt iets geadviseerd wat al lang werkelijkheid is.' Zeeland in het Rijksmuseum, het Zeeuws Tijd schrift laat een heel klein deel daarvan zien. Achttien van die objecten hebben we voor dit nummer van het Zeeuws Tijdschrift geselecteerd. Ze gaan van 1298 tot 1987, van bestuurder Wolfert van Borselen tot beeldend kunstenaar Marinus Boezem met zijn cul tuurevenement Forum. Zeven eeuwen geschiedenis op een eigen wijze verteld door achttien voorwer pen. 7 Zeeuws Tijdschrift 2013 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 9