Leerlingen van klas 2 van de Rijks-HBS in Terneuzen, 1932 Massink die Neeteson als 'een echte Ollander' omschreef, werd in 1928 opge volgd door Priems tijdens wiens directo raat de crisis in alle hevigheid losbarstte. Op alles moest bezuinigd worden en ook de lonen van de leraren werden vermin derd. Ook het leerlingaantal liep terug maar niet dramatisch. 'Tot mijn spijt zie ik mij genoodzaakt U te berichten dat mijn zoon niet meer naar school kan komen, dit in verband met de financiële lasten aan het verder schoolgaan verbonden.' Toch bedreigde dit de school niet in zijn bestaan want de Temeuzense hbs was een vaste waarde in de Zeeuws-Vlaamse samenleving geworden. 'De school was uit gegroeid tot een in de streek bekende instel ling met een bepaald gezicht en een zekere naam. De periode van rust was al onder Massink begonnen en zette zich voort onder het bewind van Priems.' Die werd in 3:933 vervangen door de ingenieur G. Wes terhof, die al jaren leraar biologie en schei kunde aan de school was. Hij zou tot 1953 directeur blijven. Neeteson beschreef hem als volgt: 'Zijn luidruchtige jovialiteit, met als climax een buitengemeen bulderende lach bezorgden hem een grote populariteit.' De Voorbereidende Klasse In 1936 werd de vereniging Voorberei dende Klasse (VK) der Rijks-HBS voor Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel opgericht met als doel de toelating tot de hbs makkelijker te maken en eveneens het niveau van de leerlingen te verhogen dat veel te wensen liet, getuige de vele zittenblijvers en uitvallers. Deze vernieu wing kon op kritiek rekenen van de lagere schoolhoofden die tot dan toe intelligente jongeren 'klaarstoomden' voor het mid delbaar onderwijs maar daar dikwijls zelf te weinig voor in huis hadden. Toch zette de school door en elke leerling die van de lagere school kwam, werd zonder toelatingsexamen tot de VK toegelaten. Op basis van het eindrapport werden de leerlingen dan al dan niet bevorderd tot de eerste klas van de hbs. De VK kreeg ministeriële steun. Leraren van de hbs gaven er les en werden door het rijk betaald. De VK bleef tot 1963 bestaan en heeft veel bijgedragen aan de doorstro ming van het lager naar het middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen en kan daarmee tot de meer effectieve onderwijs vernieuwingen worden gerekend. De eerste Reünie in 1938 Tien oud-leerlingen die vonden dat de viering van het 25-jarig bestaan van de school in september 1938 tamelijk onopgemerkt was gebleven, namen het initiatief voor de eerste reünie. Ze overlegden met Westerhof die ze tot erevoorzitter van de reüniecommissie bombardeerden en stuurden een keurig getypte circulaire rond. 'Hoe leuk zal het zijn alle oude bekenden uit de hbs-tijd, veelal na lange jaren, weer terug te zien, om tezamen prettige herinneringen op te halen. Het zal ons ten zeerste verheugen, indien vooral ook onze oud-leraren aan deze oproep in ruime mate gehoor willen geven.' De reünie had plaats op 29 en 30 decem ber en bestond uit een ontvangst door het gemeentebestuur, een voetbalwedstrijd, een autobustocht door Zeeuws-Vlaanderen en een diner. Ook werd een gedenksteen die door de architect J. Hennink was vervaar digd, in de school gemetseld. Hiervoor werd een bijdrage aan de reünisten gevraagd. Ze kregen ook brieven van afzeggers uit alle windstreken. Archief PH. 278. Stukken betreffende reünies van oud-leerlingen 1938-1952 ïo

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 10