Oorlogstijd Terneuzen was zowel tijdens de Duit se verovering en de bevrijding door de geallieerden het toneel van zware strijd. Dat had natuurlijk alles te maken met de strategische ligging van zijn haven aan de Westerschelde. De school werd het hoofd kwartier van een SS Tank Gruppe en na de bevrijding tot 1946 een geallieerde commandopost. Toch is in de oorlogsja ren het onderwijs 'normaal' doorgegaan maar de lessen vonden plaats in een aan tal horeca-gelegenheden in het centrum van Terneuzen waar de leerlingen toch al gewend waren hun boterhammen op te eten. Sommige leerlingen kwamen tegen het eind van de oorlog niet naar school omdat ze bijvoorbeeld geen fietsbanden meer hadden of warme kleding om aan te trekken. Natuurlijk was er ook een tekort aan schoolbenodigdheden. Ondanks de oorlog werd in 1944 de a-afdeling van de hbs opgericht en groeide tegen het eind van de oorlog het aantal leerlingen aan tot bijna 300. Dat de school zo lang bleef functioneren was voor een groot deel te danken aan Westerhof die twee zonen verloor in de oorlog en zelf geruime tijd geïnterneerd was. Natuurlijk waren er onder ouders van de kinderen NSB'ers die een grotere nationaalsocialistische aanwezigheid op school wilden. Westerhof hield die boot vakkundig af maar na afloop van de oor log zorgde hij er ook voor dat de NS B-kin- deren niet te zeer gepest werden en was zo tolerant zelfs voormalige NSB'ers als leraar aan te nemen. Leerlingen werden tegen het eind van de oorlog overigens wel gedwongen voor de bezetter te werken. In september 1944 brak de Slag om de Schelde in alle hevig heid los die meer dan vier maanden zou duren. Vanaf die maand tot februari 1945 werd er geen les gegeven wat zeker de leerlingen in de eindexamenklas niet erg vonden. Zij immers kregen als troost voor alle doorstane ellende zonder een enkel examen te doen bij decreet hun diploma in juni 1945 cadeau. Bomen kappen en schuttersputten graven Door de bezetters werden alle mannelijke inwoners gesommeerd op een maandagmor gen in september 1944 naar de Markt te komen. Er werden groepen gevormd, ook een die bestond uit hbs-ers. We kregen zagen, bijlen en kloofwiggen en onder leiding van een NSB- er werden we naar een van de polders gebracht. Hij instrueerde ons een deel van de bomen die de dijken in Zeeuws-Vlaanderen sieren om te zagen. Het was voorjaar en de bomen stonden om de bovenste takken te voeden onder stevige druk. Het omzagen was niet geheel zonder risico want het water spoot na het kappen omhoog. De bomen moesten van de takken ontdaan worden en vervolgens met kloofwiggen in minstens vier delen gezaagd. Het arbeidstempo lag uiteraard niet hoog en er werd vaak gerust tot grote irritatie van de NBB-er. Op een morgen kondigde hij zoals gewoonlijk schaftijd aan. Een van de leerlingen hoorde het niet. Dat zag hij als provocatie en greep de leerling bij de keel. De in de hoek gedreven leerling haalde uit met zijn klompenmakerbijl. Een toegesnelde Feldwebel kon nog net verhin deren dat het hoofd van de NSB-er gekliefd werd. Deze werd door de Feidwebei weggestuurd en de volgende dag vervangen door leraren van de school die ons leerden hoe we moesten saboteren. De bomen werden niet in vieren maar in achten gekloofd. Daarom werden ze min der bruikbaar voor het doel waar toe ze dienden want ze werden in een vierkant gezet en met prikkeldraad overspannen en in de polder opgesteld. Deze zouden later landingen van gealli eerde zweefvliegtuigen, zogenoemde gliders, verhinderen. Later werden we nog ondergebracht in een barakkenkamp bij Breskens waar we schuttersputten moesten graven na een week ble ven iedereen thuis. Op het eind van de werkzaamheden werd een fuif gehouden in het huis van de tandarts. Elke deelnemer leverde de inhoud van zijn weekloon in en we hadden zowaar echte koffie en thee en zelfs sterke drank. Leraren en leerlingen uit de hoogste klassen begonnen hun feestje vlak voor spertijd en dat eindigde pas de volgende ochtend om zes uur, het eind van de sper tijd. Het was dansen op een vulkaan. Cees Millenaar, hbs-b 1940-1945 Mobilisatie in 1940; de militariren staan in het gelid voor de Rijks-HBS in de Havenstraat 12

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 12