Na dolle dinsdag op 5 september 1944 was het chaos in de stad. Links Lunchroom Koene en rechts Café La Belle Vue aan het begin van de Noordstraat in Terneuzen Bakkerij-lunchroom Koene Dré Rinn zat van 1942 tot 1950 op de hbs. De eerste drie jaar dat hij de school bezocht, kreeg hij onderwijs in Bakkerij-lunchroom Koene. Hij was een buitenleerling uit Sas van Cent en ging in de zomer met de fiets en in de winter met de trein naar school. 'Het station van Ter- neuzen was altijd vol met leerlingen. We stonden dan met zijn allen tegen de naar binnen draaiende deur waardoor die met geweld door de conducteur moest worden opengedaan voordat de kaartjes geknipt konden worden en we het perron op mochten. Trouwens van het station naar school was nog een kwartier lopen.' Gezien zijn eenvoudige afkomst lag het niet voor de hand dat hij naar de hbs zou gaan. Maar hij was pienter en de hoofdonderwijzer van de lagere school spijkerde hem bij zodat hij soepel de Voorbereidende Klasse doorliep en met glans slaagde voor zijn hbs-toelatingsexamen. 'Ik had absoluut geen last van mijn afkomst, daar werd door de leerlingen niet op gelet. We hadden in de oorlog en erna wel andere dingen aan ons hoofd. Ik was me er wel bewust van. De vader van astronaut Lodewijk van den Berg, die bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil werkte - Rinn zelf werkte daar zijn hele leven als hoofd afdeling technische inkoop - gaf mij financiële steun. We zijn altijd vrienden van de familie Van den Berg gebleven en ik verheug me nu al op de onthulling van het standbeeld van Lodewijk in Sluiskil in juni waar ik voor uitgenodigd ben!' Interview met Dré Rinn Café Du Commerce aan de Markt in Terneuzen, ca.i Café Du Commerce Herman van Leeuwe was de zoon van een textielhandelaar uit Terneuzen. Hij kwam van een katholieke school die door de school leiding als zwak werd beschouwd. Daarom moest hij de Voorbereidende Klasse door lopen. Er werd lesgegeven in Nederlands, rekenen, geschiedenis, aardrijkskunde, meetkunde, kennis der natuur, Frans (in de oorlog Duits), handtekenen, schrijven en lichamelijke oefening. In het programma van het lyceum was een boekenlijst opgenomen. De leerlingen kregen de boeken in bruikleen zodat aanschaf geen hinderpaal hoefde te vormen voor de gang naar de Voorberei dende Klasse. Zij volgden het rooster van de school met lesuren van 50 minuten en hadden dezelfde leraren als aan het lyceum. Hij was bepaald niet de enige die deze klas moest doorlopen. Hij stroomde daarna door naar hbs-b. 'Nadat in 1942 een SS Tank Gruppe de school tot hoofdkwartier had ingericht, moest op andere plaatsen lesgegeven wor den. Dat gebeurde in een aantal cafés en lunchrooms rond de Markt waar de leerlin gen toch al gewend waren hun boterham men op te eten. 'Wij kregen les in Café Du Commerce. In plaats van dat leerlingen naar de lokalen van de leraren gingen, kwamen ze nu naar ons toe. Verstandig, want stel je voor dat we om de les naar een ander café zou den moeten gaan. Ik herinner me dat er veel verloop van leerlingen en leraren was maar het onderwijs ging gewoon door. Je merkte weinig van de oorlog tot de bevrijding in september 1944. Zij die in 1945 eindexamen deden, kregen allemaal hun diploma', ver zucht Van Leeuwe die het jaar daarop echt eindexamen moest doen. Zijn studie aan de TH in Delft wilde niet vlotten en hij kwam terug in de zaak van zijn vader. Daarna werkte hij vervolgens bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij, Dow Chemical en tot slot bij ADZ als bedrijfslei der. Interview met Herman van Leeuwe ife rrrïï M

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 14