Thoos Ceensen deed van 1942 tot 1949 hbs-a. 'Ik leed aan tuber culose dus mijn gezondheid liet veel te wensen. Daarom deed ik er zeven jaar over. Ook woonde ik in Axel dus moest 's ochtends om 8 uur met de trein naar Terneuzen en 's avonds om halfzes weer terug. Dat was best slopend voor me. We kregen les in Café La Belle Vue. We zaten met 15 leerlingen in de klas, 12 jongens en 3 meisjes. Pas vanaf 1946 kregen we weer les op de school aan de Markt. Toen ik in 1949 van school ging, kon ik apothekersassistente worden maar ik moest thuis blijven en op de andere kinderen let ten. Ben pas later getrouwd, wel met een veel jongere man.' Twee van haar toenmalige leraren herinnert ze zich nog leven dig. 'De schriele biologieleraar Tooreman die zei dat het doel van het onderwijs was dat we ons later in de samenleving in alle krin gen zouden kunnen bewegen. We moesten kosmopolieten wor den. Hij was aangenomen door directeur Westerhof die persoon lijk erg onder de oorlog geleden had. Toch nam hij Tooreman aan die evenals de geschiedenisleraar Lekkerkerker NSB'ers waren geweest. Die laatste was een fantastische leraar die heel veel aan mijn algemene vorming heeft bijgedragen. We wisten natuurlijk allemaal dat hij korte tijd een verhouding met Mathilde den Doelder heeft gehad. De man van Thoos die bij het interview aanwezig is, Piet Scheele die hbs-b van 1949-1955 deed en na studies economie en werktuigbouwkunde bij Philips ging werken, glimlacht. Op een gegeven moment was er een pro gramma op tv over Mathilde Willink. We konden onze ogen niet geloven: dat was "onze" Mathilde.' Interview Thoos Ceensen Leeuwe. Foto: Anda van Riet 15

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 15