De maatschappelijke spanningen kort na de Tweede Wereldoorlog waren natuurlijk ook merkbaar op school. De vooroorlogse orde had veel aan gezag ingeboet en de doorbraakgedachte had veel aanhangers bij elementen uit het linkse en rechtse politieke spectrum en het voormalige ver zet. De bevrijders brachten als het ware de nieuwe tijd mee en de verstikkende vooroorlogse moraal begon kleerscheuren te vertonen. Van alle kansels werd gewaar schuwd voor de nieuwe muziek en dans waar de jeugd zich aan overgaf. Op school waren er veel klachten van leraren over leerlingen die maar niet konden wennen aan orde en regelmaat. Aan diezelfde leraren was een groot tekort en even deed de mare de ronde dat de school daarom opgeheven zou moeten worden. Zover is het nooit gekomen. In 1946 voegde het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de school een gymnasiale afdeling toe. De school kreeg een nieuwe naam: Open baar Lyceum Terneuzen. Het gymna sium kreeg net als de hbs een alfa- en bèta-afdeling. Het aantal leerlingen steeg tot ver boven de 300. Daaronder waren veel kinderen van hen die waren gerepatrieerd uit Nederlands-Indië. De school begon langzamerhand uit zijn jasje te groeien tegen de achtergrond van de wederopbouw en de babyboom. Er werd nog bedijkt en ingepolderd. De hele school was getuige van het invaren van het laatste caisson die De Braakman in 1952 afsloot. De watersnoodramp van 3:953 veroorzaakte daardoor slechts lichte waterschade aan de school. Het noemen van scholen naar bekende persoonlijkheden zat in de naoorlogse jaren in de lucht. Terneuzen wilde niet achterblijven. De keuze viel op Petrus Hondius: predikant, geleerde, dichter en botanicus, die van 1604-1621 in Terneuzen woonde. Hij huurde de Moffenschans die door Johan Serlippens tot een buitenverblijf was verbouwd. Hondius bracht veel tijd door in de grote botanische tuin; was het toeval dat daar later het nieuwe gebouw van het Petrus Hondius zou komen te staan? De naam geving was een initiatief van het College van Curatoren. De minister had geen bezwaar tegen deze keuze en veranderde de naam Openbaar Lyceum Terneu zen in 1953 in die van Petrus Hondius Lyceum. In datzelfde jaar werd het T.L.C. weer tot leven gewekt en de bestuursverkiezing was een vroeg voorbeeld van democratie op school. De eerste editie van TLC Anten ne zag het licht. Daarvoor was er kennelijk al een Lyceumblad geweest maar daar zijn geen sporen meer van te vinden. Ook in 1953 ging Westerhof na ruim 25 jaar rectoraat met pensioen en hij werd opgevolgd door A.J. Jansen die 16 jaar de scepter zou zwaaien. Door de toenemende industrialisatie en verstedelijking in het westen van het land en het daarmee samenhangende woningtekort werd Zeeuws-Vlaanderen als woongebied steeds gewilder. Het lera rentekort nam hierdoor sterk af. In 1956 kreeg de school toestemming van het ministerie voor Onderwijs, Kunsten en Afscheid van Ir. J Westerhof als rector van het Openbaar Lyceum te Terneuzen; amanuensis Schirris en conciërge De Smidt bieden een cadeau aan, 1953 17

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 17