Wetenschappen voor de stichting van de afdeling Middelbare School voor Meisjes (mms) waarmee het scala hogere middel bare opleidingen compleet was. Vermeldenswaard is dat in 1954 het Zeeuwse Middelbare Scholieren Contact werd opgericht waarbij alle middelbare scholen van Zeeland waren aangesloten. Het stelde zich ten doel Zeelandbrede sportcompetities tussen de scholen te organiseren benevens fuiven, uitvoerin gen van allerlei aard en het onderling uitwisselen van schoolkranten. Het werd geen succes. Het aantal scholieren dat van andere scholen naar fuiven kwam of naar uitvoeringen kwam kijken, bleef te beperkt. Het werd begin 1956 ontbonden en zo kwam een eind aan deze vroege vorm van Zeelandbrede samenwerking. Het Petrus Hondius Lyceum met zicht op de Westerschelde, 1956 Tussen troonrede en Slag in de Javazee Toen ik op de ochtend van dinsdag 15 juni 1948 toelatingsexamen kwam doen, pas seerde ik voor het eerst de voordeur van het oude hbs-gebouw aan de Markt in Terneu- zen. In de gangen zag ik bustes van grote geleerden en we werden ontvangen door een streng uitziende heer met wit haar die met de nodige eerbiedigheid werd aangeduid als meneer de rector. Ik was erdoor geïnti mideerd en ik vreesde dat erg hoge eisen zouden worden gesteld aan mijn ijver en intelligentie. Het viel met het toelatingsexamen alle maal wel mee want al kort na het schriftelijke examen kregen mijn ouders bericht dat ik was toegelaten tot de eerste klas. Mijn eer bied voor de school en vooral voor de rector is evenwel lang gebleven. Deels was dat omdat er op school een erg volwassen toon werd aangeslagen, ook tegen de kinderlijke jongetjes en meisjes die wij nog waren. Dat vond ik wel interessant maar tegelijkertijd maakte het mij een beetje onzeker. Kort na het begin van het schooljaar, op de derde dinsdag van september, werden we dringend uitgenodigd in de gymnastiekzaal om daar vanaf 13.00 uur te luisteren naar de radio-uitzending van de troonrede. Alle leraren en leerlingen stonden daarvoor aan getreden en verwacht werd dat we zouden meeroepen met het driewerf hoera voor de Koningin. We begrepen niet veel van de lange opsomming van wetgevingsvoorne mens in de troonrede maar ik was er trots op dat ik er wel enigszins bij betrokken werd. Deze plechtigheid, die ieder jaar werd herhaald, was overigens niet populair want wij wilden liever rondhangen op de kermis die tegelijkertijd op de Markt aan de gang was. We waagden het echter niet te spijbe len. Dat zou weinig gepast hebben bij de sfeer van serieuze volwassenheid die ons werd toegeschreven. Een andere plechtigheid die, in de tijd dat Westerhof rector was, zelden werd over geslagen was de herdenking van de Slag in de Javazee (27-28 februari 1942). De rector voerde daarbij meestal zelf het woord en vertelde ons hoe de Nederlandse vlootvoogd Karei Doorman met zijn smaldeel gepro beerd had de Japanse vloot tegen te houden en hoe dat mislukte. De rector sprak daarbij ook mooie woorden over vaderlandsliefde, discipline, dapperheid en trouw aan onze vorstin en ging niet voorbij aan de onvermij delijke offers die gebracht hadden moeten worden in de strijd tegen vreemde indrin gers. Onze rector had ieder jaar opnieuw moeite om zijn toespraak af te maken. Dat was geen wonder want de man had tijdens de Tweede Wereldoorlog twee zonen verloren en bovendien was hij zelf door de Duitsers gegijzeld geweest. De boosheid en het ver driet over de oorlog overmande hem op zo'n moment. Ik meen mij te herinneren dat de conrector dan wel eens ingreep door ons allen, na de minuut stilte, het Wilhelmus te laten zingen. Deze ongemakkelijke plechtigheid maak te iedere keer grote indruk op mij en op veel andere leerlingen, ook al begrepen we het niet helemaal. We durfden er geen grapjes over te maken. We vroegen ons ook nooit af waarom de school betrekkelijk weinig deed aan 4 en 5 mei en daarentegen zoveel aan dacht gaf aan de Javazee. Vermoedelijk was iedereen ervan overtuigd dat het een traditie was die goed paste bij onze eerbiedwaardige school en bij onze dappere en eigenzinnige rector. Het was mooi om daar ook een beetje bij te horen. Dat vind ik eigenlijk nog steeds! Willem Elzinga, gymnasium-a 1948-1955 18

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 18