Practicum scheikunde. Vanaf links José Bliek, leraar W. Toorenman De afwasploeg tijdens het verblijf in het Vormingscentrum Hedenesse, 1955. Twee (met sigaret), José Hamerlinck en Piet Deurloo, 1954 dames (mogelijk Anneke Geensen en C. Wieles) en vanaf links de heren W. Toorenman (leraar scheikunde), Frits de Pooter, Jan Franken, Jozias Vinke, Cor Dey en Wim Miras Het schoolprogramma Bij het begin van elk schooljaar (meestal begin september) ontvingen de leerlingen een programma gedrukt door Drukke rij P.J. van de Sande in Temeuzen met daarin alle benodigde informatie. Laten we inzoomen op het programma van 1954-1955. De cursus begon op 7 sep tember 1954 om 9.00 uur. Op bladzijde 2 stonden alle personeelsleden, 26 in totaal. A. J. Jansen (rector), B.A. Gietelink (conrector), 22 leraren, een amanuensis en een conciërge. Ook werden de vijf leden van het College van Curatoren en de zes leden van de Commissie van Toe zicht genoemd. Daarna volgde een lijst van adressen van de personeelsleden. Vervolgens acht bladzijden met boeken, benodigdheden en prijzen zowel voor gymnasium-a en -b, en hbs-a en -b. De volgende vakken werden gedo ceerd: Grieks, Latijn, Nederlandse Taal- en Letterkunde, Franse Taal- en Letterkunde, Hoogduitse Taal- en Letterkunde, Engel se Taal- en Letterkunde, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Handelswetenschappen, Staathuishoudkunde, Staatsinrichting, Wiskunde, Mechanica, Natuurkunde, Scheikunde, Plant- en Dierkunde, Kosmo grafie, Handtekenen, Rechtlijnig Tekenen en Hebreeuws. Die laatste taal was facul tatief evenals het godsdienstonderwijs waaraan alleen leerlingen moesten deel nemen wier ouders dat te kennen hadden gegeven. Ook werd er twee a drie uur lichame lijke oefening gegeven. Dat kon zowel binnen als op de atletiekbaan annex voetbalveld van het lyceum. Vanaf mei tot september gebeurde het ook dat de leer lingen gingen zwemmen. De 'Tabel van de lessen in de cursus 1954-1955' geeft een goed beeld hoeveel uren de leerlingen per week moesten volgen. Dat lag gemid deld dik boven de dertig. Er moest hard gewerkt worden maar daar stonden drie maanden vakantie per jaar tegenover. Aan het 'Overzicht van kosten voor boeken en leermiddelen' kunnen we afleiden dat die kosten per jaar tussen de 300 en 400 gulden bedroegen. Niet een bepaald laag bedrag voor die tijd maar de kosten konden gedrukt worden door tweedehands boeken aan te schaffen op de jaarlijks in juli gehouden boekenbeurs. Het Rijk stelde eveneens boeken en leer middelen ter beschikking aan ouders die ze niet konden betalen. Ook stond het Huishoudelijk Regle ment in het programma. In het eerste van 15 artikelen staat dat de lessen van maan dag tot vrijdag plaatsvinden van 9 uur 's ochtends tot kwart over vier 's middags en op zaterdag van 9 uur tot halfeen. TLC Antenne Het nieuwe bestuur van T.L.C. had zich verbonden aan het oprichten van een nieuwe schoolkrant. Het eerste nummer had een witte voorkant en dat zou nog drie nummers zo blijven. Er werd een compe titie uitgeschreven voor een naam en TLC Antenne rolde uit de bus. Deze naam zou de schoolkrant tot eind jaren vijftig dragen. De schoolleiding was blij met de nieuwe schoolkrant. Burgemeester P.H.W.F. Tei legen van Temeuzen en ook voorzitter van het College van Curatoren vond de krant vooral van belang om de schoolgemeen schap bewust te maken van het collec tief, vooral omdat de leerlingen uit heel Zeeuws-Vlaanderen afkomstig was. Dat Teilegen een liefhebber van de Vijftigers was en dat niet onder stoelen of banken stak, bleek emit dat hij zijn voorwoord afsloot met een experimenteel gedicht van Gerrit Kouwenaar waarin de plaatsnaam Temeuzen voorkwam, gepubliceerd in het antiburgerlijke literaire tijdschrift Braak. Tewoja Temeuzen ioka adam achter de dichte oogluiken wéél wes wes hamp hamer tewoja jamajo jamajo willege langerak In Braak Maandelijks cahier voor proza, poëzie en critiek, 6 (1950) februari, p.n37 19

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 19