Les in praktische democratie: de door start van de Terneuzense Lyceum Club Toen ik in september 1948 begon in de eer ste klasse van het gymnasium werd mij dui delijk dat er een leerlingenclub was waar je lid van moest worden om er echt een beetje bij te horen. Deze club heette T.L.C. Wanneer je de bescheiden contributie betaalde, kreeg je een keurig speldje met de drie groene let tertjes op een zilverkleurig schildje. Het enige dat ik na mijn aanmelding van de T.L.C. merkte was dat ze eens per jaar een toneelvoorstelling produceerden in het 'Concertgebouw' en dat er sommige jaren één avondbijeenkomst (Sint Niklaas of Kerst) was voor leerlingen uit de lagere klassen. Die konden zich daar, voor zover ik mij herinner, te buiten gaan aan het roken van sigaretten en het drinken van bier. In 1951 of 1952 moet er iets fout gegaan zijn met de T.L.C. Er was geen bestuur meer en in feite leek de club dood. Kennelijk vond de schoolleiding dat onwenselijk want de conrector, Van den Briel, riep eind september 1953 enkele jon gens en meisjes bijeen en deelde hen mee dat ze vanaf dat moment deel uitmaakten van het T.L.C.-bestuur. Mij werd de rol toe bedeeld van secretaris. Ik voelde mij vereerd maar had weinig idee van mijn taak. Voor de beoogde voorzitter, Hans Drok, gold iets dergelijks. Het werk van penningmeester Ada Croenenberg leek voorlopig overzich telijk want er was geen cent in kas. Andere bestuursleden waren: Tineke de Haas, Lineke van de Berge, Jan Franken en Bert Jurriëns. De volgende dag, toen onze benoeming op school bekend raakte, wachtte een ver rassing. Er was zelfs een soort opstand. Medeleerling Kees Jan Namink kreeg onver wacht veel steun voor zijn voorstel eerst een bestuursverkiezing te houden waaraan alle leerlingen konden meedoen. Hij richtte bovendien een eigen partij op die hij 'De Tegenpartij' noemde. Een halve dag later was er door Piet Deurloo en José Hamerlinck zelfs een derde partij opgericht. Enkele dagen later arriveerde een echte stembus van de gemeente waarmee alle ingrediënten voor een democratische ver kiezing aanwezig waren. De partijen hadden verkiezingsprogramma's gemaakt waarbij mijn partij, die we de 'lijst Drok' noemden, zo handig was naast veel sportmanifestaties en de oprichting van een schoolkrant, een actie voor huiswerkvrije weekenden beloof de. Of het kwam door deze mooie beloften weet ik niet want onze kandidaten kwamen allemaal in het bestuur maar daar kwamen wel een paar extra bestuursleden bij van 'De Tegenpartij', zo ook de latere secretaris Cor Deij: Nederlandse coalitiedemocratie optima forma. We kwamen een groot deel van onze verkiezingsbeloften na. Er kwamen allerlei klassencompetities, pingpong, schaken, dammen en voetballen, waaraan vooral door leerlingen van lagere klassen werd deelgeno men. Over het huiswerkvrije weekend is door ons nooit meer gerept. Overigens dachten wij destijds dat we de T.L.C. in 1953 geheel opnieuw hadden opge richt - met nieuwe statuten en reglementen - maar later bleek het een 'doorstart' te zijn. Door deze herinterpretatie konden we het dertigjarig jubileum van de T.L.C. al in 1955 vieren. Willem Elzinga, gymnasium-a, 1948-1955 Overdracht van het T.L.C.-bestuur in 1955. Vanaf links: Willy de Zeeuw, Filip Maat, Johan van de Winckel, Lineke van den Berge, Piet de Feyter, Marianne Toussaint, Frans Duisteren Karla Toussaint Na afloop van de jaarlijkse 'Uitvoering' met muziek, zang, dans en toneel nemen alle medewerkers de ovatie in ontvangst, 1954. Vanaf links: mijnheer Dick (regisseur en leraar Duits), Hans Drok (Socrates), Jan Drok, Willy Toorenman, Cor Dey (secretaris T.L.C.), Ada Groenenberg (Queen Elisabeth), José Bliek (Hendrik VIII), Tineke de Haas (Greta Garbo), Walter van Alphen (Napoleon), Joan Tiersen (balletdanseres), mijnheer Gielen (regisseur en leraar Grieks), Willem Elzinga (voorzitter T.L.C.), Willy van de Hengel en Wim Mieras 21

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 21