Eindexamenklas gymnasium-b in 1956 in het biologie/scheikundelokaal. Zittend vooraan vanaf links: Carlo Martens, klasseleraar Toorenman (leraar Scheikunde/Biologie), Piet Mazure; staand: Jan de Vijlder, Jan Franken, Rinus Neeteson, Johan van Dijke, Wim Denie, Coen Lippens, Konstanse(?); zittend op de achterste bank: Pièr Verplanken, Ko Stoffels, Rinus Dieleman, Jan Ramon. De volgende dag kuierden veel van de reünisten in ongeregelde groepen door de Noordstraat, de Markt en de Nieuwstraat. De avond van de tweede dag soupeerden de reünisten in Hotel Rotterdam. Vanaf 21.30 uur was er voor reünisten en leer lingen uit de hoogste klassen nog een afscheidsfeest met dansorkestje dat tot middernacht duurde. Ik herinner mij het 40 jaar jubileum als een intensief en indrukwekkend feest! Willem Elzinga, gymnasium-a 1948-1955. Herman Krebbers en Theo Olof Rector Jansen was een echte kunst- en muziekliefhebber. Dat wilde hij ook delen met de leerlingen van zijn school. Muzieklessen waren verplicht. De jaren die ik doorbracht op het Petrus Hondius Lyceum (tegen wil en dank waren dat er veel) werden muzieklessen gegeven door juffrouw Van Puyevelde en later door de heer Perdeck. Deze laatste had Jansen ongetwijfeld aangesteld vanwege zijn bril jante en virtuoze pianospel dat hij regel matig op verzoek van de klas ten gehore gaf. 'Speelt u eens de pianopartij van het eerste deel van het pianoconcert van Tsjaikowski', vroegen al meer in klassiek muziek ingewijde leerlingen dan. En dan volgde prachtig pianospel en luisterden wij allemaal als in een concertzaal adem loos toe. Rector Jansen ging heel ver in het overbrengen van zijn liefde voor muziek op de leerlingen van zijn PH. Maandelijks werden er schoolconcerten georganiseerd waarvoor meer en minder bekende musici uit het hele land naar Terneuzen kwamen om in de grote gecombineerde muziek/ tekenzaal op de eerste verdieping van het schoolgebouw aan de Markt op te treden. Ook gaf hij leerlingen de mogelijkheid een muziekinstrument te leren bespelen dat hen door de school in bruikleen werd gegeven. Daardoor werd het ook mogelijk een symfonieorkest van PH-leerlingen op te richten. Voorwaar een prestatie. Terug naar de schoolconcerten. Veel leerlingen, vaak komend uit de Zeeuws- Vlaamse polders, hadden daarvoor weinig belangstelling. Tussen de middag werden alle leerlingen door de leerkrachten voor het verplichte schoolconcert de muziek/ tekenzaal ingedreven. Zo'n concert had vaak een rommelig en rumoerig verloop vanwege de lage interesse. Een beetje klieren hoorde erbij. Zo werd dat door mij - al dan niet actief meedoend - ook ver wacht op de dag dat twee heren met een viool het podium betraden. Dat kon nooit wat worden. De intro ductie door Jansen ging aan iedereen voor bij. De beide heren zeiden als inleiding ook nog wat maar kregen de zaal niet stil. Totdat de beide musici hun eerste tonen 24

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 24