Dreams to Remember De school, ik droom er nog wel eens van. Dan komen de naamvallen en voorzetsels voorbij van Herr Slot met hoofdletters. Mit, nach, nebst, bei... Ach, u kunt ze natuurlijk zelf ook nog vlekkeloos opdreu nen, die rijtjes. Ohne Ellebogen vanzelf sprekend. Want de lessen Duits beklijven tot in het graf. Niet dat mijn middelbare schooltijd een proeve van bekwaamheid is geweest. Eigenlijk geheel buiten mijn medewe ten ben ik toch in het eindexamen jaar geraakt. De vraag is wie daar het meest verbaasd over waren, de leraren, mijn ouders of ikzelf. Mogelijk was ik in gedaante op school aanwezig, de geest heeft doorgaans elders vertoefd. Het waren naar men zegt de tur bulente jaren zestig - ze zijn grotendeels onopgemerkt voorbijgegaan. Eenmaal in de vijfde is het toch nog redelijk goed gekomen. 'Zo, zo', argwaande rector Jan sen bij de uitreiking van mijn diploma en cijferlijst. Met dank vooral aan de Mammoetwet van Jo Cals, bedoeld om schooluitval te voorkomen. Van zittenblijver in hbs 2 op het rechtlijnige Zeldenrust naar havo 3 op het vrijzinnige Petrus Hondius, nog in het roezemoezige hart van Terneuzen, tot dat de vooruitgang besluit tot nieuwbouw in een buitenwijk. Een cultuurschok, die overgang. 'Weer een Oggel dus', monsterde Jan sen peinzend, als ik me bedeesd meld in de Burgemeester Geillstraat. De beteke nis ervoer ik later, in de lesuren van nog onbekende leraren. In de eerste scheikun deles bijvoorbeeld, bij Tooreman: 'Oggel, godverdomme, voorste bank'. Bij nader inzien geen slechte plaats, die bij schrifte lijke overhoringen de antwoorden oplever de op volstrekt onbegrijpelijke opgaven. In ruil voor wat postzegels natuurlijk. Even verderop aan de Markt lokten het vroeg-scholierencafeetje 't Kotje, het frietkot van Krijger, De Molen. Voor een tientje kocht je er een bolletje hasj, of wat het ook geweest moge zijn. Dreams to Remember, zong Otis Redding. 'Lui', stond er in de derde en de vierde doorgaans in de zijlijn van mijn tussen rapporten, afwisselend met een of twee uitroeptekens. Een leugen, maar leg dat leraren maar eens uit. Want drukdruk met andere bezigheden, het biljart en de flipperkast in Café Neutraal van Frans Oele, kaarten in Du Commerce, bier in De Vriendschap. 'Maar jongens', zegt Guust Maandag, 'zouden jullie dat nou wel doen?' 'Nou, geef dan maar cola...' Van leraren die voorbijgaan, op brede trappen en in hoge leslokalen, onder het wakend oog van de conciërge De Smidt. Ontzagwekkende reuzen, dacht je als eenvoudige leerling. Engels van De Waal, natuurkunde van Renaud, geschiede- nis(verhalen) van Drijver, muziek van Perdeck, wiskunde van de jonge Cohen, of was het de oude... Namen die verbonden zijn aan genera ties jongeren. Met een pukkel als boeken tas van en naar school op opgevoerde en lawaaiige brommers, destijds statussym bool van de middelbare scholier. De buik schuivers Kreidler en Zündapp tegenover de alternatieve Puch en Tomos, inclusief verstelbare sproeier en hoog stuur. Puberale emotie, de jaren des onder scheids. Later, pakweg dertig jaar, las je in De Volkskrant dat Puch-rijders zowat elke meid konden krijgen. Dat had ik toen moeten weten. Peter Oggel, havo 1965-1968 Port, sigaren en protest Herinneringen aan mijn middelbare schooltijd wriemelen door elkaar als een nest jonge honden. Schattig, maar wil ik de ene pakken, dan dringt de andere zich jaloers op. Ze keffen. En soms bijten ze gemeen. Ik ging gisteren bij mijn hoogbejaarde moeder te rade. 'Verhalen? Over school? Jij vertelde thuis aan het eind van het eer ste leerjaar, dat de hoofddocent aardrijks kunde door een bovenbouwleerling aan de kapstok was opgehangen.' Inderdaad, het schoot me weer te binnen. Misschien niet echt gebeurd, maar daarom niet min der waar. 'Kijk, een hangklokje!', zou de dader hebben opgemerkt. Wij begrepen die scherts. Het slachtoffer was doctoran- Schoolreisje naar het Gravensteen in Gent, ca. 1962. Achteraan: Gerda Meindertsma, Mieke van de Griek Hannie de Jong, Greet de Bruijn, Joop de Ridder, leraar; vooraan: Loes Clemminck, Iteke van der Vugt, Loes van Poelje, Jeanette Visser, Jenny van Rijen, en Marietje Numan 34

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 34