(van links naar rechts) De heer Berends, leraar wiskunde; de leraar Duits; en de heer Van Voornveld die een leerling de klas uitstuurt, 1967. Foto's: Frank Visser en tekenlokaal moet echter beschouwd worden als de ultieme vorm van rebellie. Een kleine honderd leerlingen hulden zich in afgedankte lakens en gordijnen. Gezeten aan lange in hoefijzervorm opge stelde tafels dronken we priklimonade en aten aardappelsalade met appeltaart. We speelden in zelfgeschreven spektakel stukken over de Sabijnse Maagdenroof en Eleusische Mysteriën. Instemmend zagen wij op naar de latere hekserijdeskundige Willem de Blécourt - zenuwachtig knip perend linkeroog, overslaande stem, een kartonnen geelgeverfde bliksemschicht in de rechtervuist: 'Zeus ben ik, de god van de donder. Ik ben de baas van boven tot onder.' Homerisch gelach weergalmde. Samen triomfeerden wij over de barbarij van havo en hbs. Wij zongen: Io vivat en vierden aldus onze overwinning op de moderne jeugdcultuur, al luisterden we de volgende dag natuurlijk gewoon weer naar Bob Dylan en naar de Beatles. Het eindexamenjaar verliep vrij kleur loos. De school had in de Zuidlandstraat ver buiten het centrum een zielloze, nieu we behuizing gekregen met lange werkt afels en stoelen op de gangen en met een echte kantine, waar leerlingen mochten roken - dat dan weer wel. Ik heb begrepen, dat niet alleen het oude gebouw, maar inmiddels ook de oude naam is afgedankt. Had eindelijk een commissie meer dan drie eeuwen na het overlijden van Petrus Hondius ont dekt, dat de dominee-dichter een verstokte kinderhater was? W.J. (Hans) Villerius, gymnasium-a 1964- 197° De lange gangen De lange gangen in het gebouw aan de Zuidlandstraat waren voorzien van tafels voor het raam en stoelen om de leerlin gen de kans te geven wat extra te stude ren. Leerlingen waren van mening dat de tafels er waren om op te zitten en dat de stoelen steun dienden te bieden aan de moede voeten. Dat botste dus nogal eens. Ik heb ooit een meisje gevraagd van de tafel af te gaan. Zij was blijkbaar toch al geïrriteerd, haalde diep adem en begon tegen mij uit te varen: 'Mijn god, mag er dan van niks van jou op deze school....'. Op dat moment zei ik haar: 'Jij mag mij gewoon meneer Van Kampen noemen.' Zelden zo dramatisch vlug een leerling als een luchtballon leeg zien lopen. Koos van Kampen, oud-docent scheikunde 1969-2006 Het rijke PH-archief Een van de best en meest compleet bewaarde archieven van een school is dat van het PH lopend tot 1965. Bestuurs- en lerarenvergaderingen, straf lijsten, correspondentie en allerlei inte ressants dat er eigenlijk helemaal niet in thuishoort zoals een stel vrij zeldzame 36

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 36