ik voor de eerste keer het carnaval in Sas van Gent mee. Een feest van lol en leut waar ik sindsdien jaarlijks mijn agenda voor vrij houd. In die schooljaren werk te ik ook iedere woensdag, zaterdag en zondag in jazztempel Porgy en Bess van Frank Koulen. Een prachtige tijd. Wat nog niemand gelukt was, lukte de neger wel. Hij maakte van mij, een compleet gezags- invalide persoon, iemand die gedwee alle opdrachten uitvoerde. Met de onmisbare hulp van Maja Lemmen natuurlijk. Ook herinner ik mij nog goed een uit stapje naar Parijs. We sliepen in Maison de Jeunesse en ik, globetrotter, meende de stad 's avonds in mijn eentje te moeten verkennen. Dat was natuurlijk ten streng ste verboden en toen ik werd betrapt, kreeg ik een fikse reprimande van leraar Frans Albert Verdonk. Ik heb hem wel even tussen neus en lippen verteld dat ik niet de enige nachtbraker was, maar bij mijn terugkeer op kousenvoeten toeval lig een leraar in zijn pyjama op de gang tegenkwam, die diep in de nacht van de ene slaapkamer naar de andere sloop. Sluw verraad? In elk geval was mijn straf plots zeer mild. In 1968 behaalde ik uiteindelijk het havo-diploma. Dit vooral omdat alle proef schriften van de examinatoren had gele zen. Al met al kijk ik terug op een mooie periode. Nou ja, vooral dankzij de rand verschijnselen dan. Jammer dat het mij jaren later - als bestuurslid - niet gelukt is de naam Petrus Hondius te behouden. Maar ach, ik was sowieso altijd al voor 'rede' vatbaar... Pim Broekhuysen, havo ig66-ig68 De verbeelding regeert De vuurrode lippen van Laura Fraanje. De groentjes van Jan Wink. De kroeskop van Robert Long. Het Nibelungenlied van heer Stam. Met de prikkel van dit eeuwfeest zijn het vooral zintuiglijk en hormonaal gebalsemde herinneringen die spontaan opborrelen. Ik kwam van de St. Clemens ULO in Hulst. Een jongensschool waar de broeders van de 'Deetmanorde' met harde Volumeknop op zes ledereen die van popmuziek houdt, speelt weieens luchtgitaar of luchtdrums en zingt mee met een lp. Hier in 1965 doen wij, klas 4 van hbs-a op werkweek in Gelderland, dat met zijn allen. Elke avond rond een pickupje met het deksel dat als luidspreker dient, erg modern. Volumeknop op zes. Een van ons heeft de eerste en misschien ook de tweede lp van de Rol ling Stones meegenomen, ook een lp van de Beatles. De lp van Elvis, is wel erg jaren vijftig, eigenlijk passé en wordt daarom niet gedraaid. The times they are a'changing, de jaren vijftig zijn nu echt voorbij. Wij zijn van de jaren zestig en dat zullen ze horen ook. Alle herinnerin gen aan mijn hbs-tijd worden gekleurd door de muziek, die elk jaar verandert en interessanter wordt. Vanaf Ramona en ltsy Bitsy Teeny Weeny Yellow Polka Dot Bikini uit i960 tot nummers van The Who, The Kinks en Procol Harum. Ook de school gaat veranderen, de havo heeft zijn intrede al gedaan, de ouwe, getrouwe hbs zal verdwijnen. In 1967 doen we eindexamen, nog net niet de laatste lichting van de hbs. Jaap Wieles, hbs-a 1961-1967 hand regeerden en daar nog veel meer dingen mee deden. Slaan bijvoorbeeld. Zelfs de lesstof sloegen ze erin. Achteraf gezien een zegen. Want op het PH lagen alle verleidingen van de jaren zestig op de loer. Opeens zat ik in een klas met ook meisjes. Ik keek niet meer tegen de puistekop van een rood harige puber uit de Pauluspolder aan, maar in de opaalkleurige ogen van Laura Fraanje. In Hulst fileerden we songteksten van Salvatore Adamo uit een krakkemikkig krassend platenspelertje in de hoek van het leslokaal. In Terneuzen kwam Unit Gloria met Robert Long live voorbij. Een wereld ging open. Aan leren kwam ik nauwelijks toe, maar de strenge pedago giek van de paters sleurde me door de havo heen. In de harde schijf van de ulo zat het geheugen van de Mammoetwet. Ik weet niet of mijn herinneringen in vrede kunnen leven met de realiteit. Misschien leeft de kus van Laura alleen in mijn verbeelding. En was Wink, die ik later in zijn stamcafé De Vriendschap als bon vivant betrapte, een echte liefhebber van groentjes. Wie herinneringen of beel den van vroeger als basis voor geschied schrijving neemt, begeeft zich op glad ijs. 40

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 40