Leve het eksperiment! Marlies IJsebaert kwam in 1962 van de strenge nog door nonnen geleide Katholieke Heilige Familieschool in Terneuzen. Ze zou tot 1968 op school zitten. Na een toelatings examen werd ze geplaatst in de eerste klas van de mms. De overgang naar de relatieve vrijheid van PH was haar te veel en ze bleef zitten. Het was haar grote geluk, zegt ze achteraf, want ze kwam op de havo. Marlies wordt er nog lyrisch van: 'Wij, maar ook de leraren, kregen een enorme vrijheid. Er waren geen lesboeken: alles was eksperimenteel. We mochten zelf ons lespakket samenstellen, alleen Nederlands en Engels waren verplicht. Niet het stampen van feiten, zoals in het oude systeem, maar het leren in de praktijk stond op de voorgrond. Alles was gericht op meer vrijheid en wat dat betreft was het een spiegel van de samenleving. Was er vroeger voor jongeren in Terneu zen niets, dat veranderde met de Jeugdso- ciëteit 't Kotje op de Markt dat in 1964 openging waar rock en beat opklonken, of we gingen naar een optreden van Adamo in Sas van Cent. In onze tijd waren de Franse chansons nog heel populair en de leraar Frans draaide dan ook chansons die na de les uitgelegd en bediscussieerd werden. We gingen ook veel naar Franse films. Het verschil in soort opleiding merkten we pas echt toen we in 1968 op schoolreis gingen naar Parijs. Wij van de havo konden ons goed uitdrukken terwijl die van de hbs met hun bouche vol tanden stonden. We zijn echt mondig gemaakt en daar heb ik mijn verdere leven en werk (Marlies werkt voor uitzendorganisaties) veel plezier aan beleefd. Ik was een van de eerste vrouwen die ondanks dat ze kinderen kreeg gewoon bleef doorwerken, over die tijd praten we. Aan de hand van kranten werd de grammatica uitgelegd en we beschilderden samen met de tekenleraar Van den Ende een loze schutting. Als we een boete kregen van de politie omdat we stonden te roken in de hal van het kantongerecht, legde de leraar maatschappijleer aan de hand daar van het rechtssysteem uit. Hoe was het zo gekomen dat daar niet gerookt mocht wor den. Of we werden door de schooldecaan Drijver op bedrijvenbezoek gestuurd, zoals naar de Liga in Roosendaal. Het was een enorme vrijheid en we voelden ons speciaal door het eksperiment. In 1968 haalde ik als een van de eerste in Nederland het havodiploma. Ik kijk dan ook terug op een fantastische schooltijd en denk nog dikwijls terug aan dat nu verdwenen prachtige schoolgebouw aan de Markt met bustes in de gangen. We zaten midden in het centrum van Terneuzen. De vele vrije tussenuren dronken we koffie bij koffiesalon Kavelaars (69 cent per kop!). Het is jammer dat de school uit het centrum is verdwenen. Waarom brengen ze die er niet terug? Dat zou de binnenstad eindelijk weer levendig maken.' Interview met Marlies IJsebaert 42

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 42