Bij het stallen van mijn fiets - tassen nog naklapperend van de vers gelopen kran tenwijk - slaat het eerste uur al. Vanuit het fietsenhok via de garderobe naar een willekeurig lokaal van bestemming is nog minstens drie minuten. Afweging: haast of een sigaret? In die tijd: hopen dat Van Kampen niet op de loer ligt en zorgen dat ik een plan gereed heb voor bij het binnenkomen van de les. Maar bovenal: zo goed mogelijk het smalle halletje door komen dat vanuit de fietsenstalling van de bovenbouw de toegang vormde naar de school. Op enkele vierkante decimeters verzamelden zich hier steevast, relaxt aan weerszijden tegen de wanden geleund, de leerlingen die op mij (zittenblijver, Joy Division T-shirt, legerkistjes, lang haar in middenscheiding, vage ambities met muziek) een woeste aantrekkingskracht uitoefenden (laatstejaars zittenblijvers rokers muzikanten). Het was dus zaak het smalle reep je doorgangsruimte zo goed mogelijk door te komen tot ik zelf een vaste bewoner van het gangetje zou worden. Volgens mij droomde ik zelfs van deze plek, waar alles van enig belang in mijn schoolbestaan gebeurde. Hier werden de afspraken gemaakt voor het uitgaan; hier werden verkeringen aangelegd en uitgemaakt; hieromheen werd 'gestaan' (een begrip voor 'zoenen' dat ik toen al allermerkwaardigst vond). En hier werd muziek uitgewisseld, bijvoorbeeld voor de jaarlijkse Talentenjacht. Daaraan mee doen was een garantie voor non-stop gie rende zenuwen. Maar ook voor onverge telijke repeteermomenten culminerend in de bonte avond zelf, waarop iedereen dol van de adrenaline, andere hormonen en binnengesmokkelde drank in de cata comben van het Zuidlandtheater rond dartelde. Die catacomben, dat is nu De Kuil. De Talentenjacht: Plankenkoorts. Het halletje: de smalle gangen met de kluisjes, waar leerlingen hopen op de beste plekjes (op schouderhoogte, naast dat lekkere ding uit de vierde) om gedurende de dag min stens drie keer hun lesspullen op te halen of te vergeten. En ik, ik ben nu BRO. Ver worden tot eenzelfde drieletterpersoon als velen vroeger voor mij waren (KUI, KAM, BLI, GOE, HEK). Maar ergens, altijd, nog steeds leerling gebleven van het PH. Lot Broos, vwo ïggo-iggy Zitten blijven uit liefde Zou het een record zijn? Als het dat daad werkelijk is, dan is het in elk geval geen record om trots op te zijn. Acht jaar op deze school en dan vertrekken met een havodiploma, daarmee moet ik onge twijfeld de top tien van langst dienende PH'ers halen. In mijn laatste jaar (1997) kwam ik met de auto naar school. Bela chelijk, als je er nu aan terugdenkt. Maar toen was het wel gemakkelijk en vooral stoer. Op weg naar school je twee of drie jaar jongere klasgenoten passeren en dan even toeteren, terwijl zij met flinke tegen wind de trappers van hun fiets probeer den rond te krijgen. Ik weet niet wat de leraren ervan vonden. Wat ik wel weet, is dat ik bij heel veel lessen met plezier op een stoel ging zitten. De Vlaamse humor van meneer D'hont in zijn trui met stripfiguren, het karakteristieke hoofd van de heer Van Kuilenburg ('driewerf goedemorgen jon gelui!'), de enigszins verstrooide mevrouw Bogaert of de teksten van meneer De Bliek, de bionische man. En niet te ver geten op maandagochtend bij meneer De Smet, die dan altijd met de krant voor zijn neus zat. Als ik mee had gedaan met Terneuzen en een rol van betekenis had gespeeld, moest dat even worden bespro ken. Hij was een wielrenner, die ook om voetbal gaf. Net als meneer Begijn. Als ik eruit gestuurd was moest ik me soms bij hem melden. Hij had nog onder mijn vader getraind, dat hielp wel mee. Geen berisping, geen straf, maar even over voetbal praten. En dan weer naar buiten. Op weg naar de volgende les, misschien wel op de bovenste verdieping bij meneer Wink. Vaak hoopte ik dat hij mij niets zou vragen. Zijn mondelinge overhoringen aan het begin van de les waren berucht. Stel dat ik een paar antwoorden niet wist, dan zette hij me met één rake opmerking even fijntjes op mijn plek. Jaren heb ik me afgevraagd of hij het expres deed, bij die ene topografische test. Hij wees me mijn plek, vlak bij het bord en achter zijn rug. Naast de wereldbol! Die draaide ik richting de Verenigde Staten en ik haalde een 9,4... Soms had ik best een uitschieter naar boven, maar te vaak was het he-le-maal niets. Voetbal, roken, voet bal kijken, meisjes; ik had het veel te druk om een goede student te kunnen zijn. Maar slechts weinig mensen weten dat ik twee keer expres ben blijven zitten, eerst in vwo 3, vervolgens in havo 4. Waarom, zult u denken? Daardoor kwam ik bij Helen in de klas, een twee jaar jongere blondine waar ik een oogje op had. Ze bleek mij ook wel leuk te vin den, maar bleef wel serieus studeren. Ze haalde alles in één keer en toen ik was gezakt voor mijn havo-examen plakte zij er nog één jaartje vwo aan vast. Daarna konden we dan samen naar Vlissingen. Helen haalde in één ruk haar hbo-diplo- ma Management, Economie en Recht en ik deed iets langer over Communicatie. Maar net als mijn havodiploma haalde ik dat uiteindelijk wel. Helen en ik hebben inmiddels drie kinderen van 8, 5 en 1 jaar. De basis daar voor is gelegd op het PH. Ik wil er maar mee zeggen, dat het in sommige gevallen helemaal niet erg is om een keer te blij ven zitten Barry van der Hooft, vwo-havo ig8g-iggy Bloedlink In zijn dankwoord voor het cadeau dat voor zijn 80ste verjaardag werd aangebo den schreef Petrus Hondius: 'Al lang houd ik erg veel van toneel en dans en muziek. Wat dat betreft, was het de laatste tijd wat stil rondom mij.' Het cadeau bestond uit de musical Bloedlink met teksten van Pouw Jongbloed en muziek van Fred de Ron terwijl Cees de Bliek voor de algehele 58

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 58