Toen op i september 1913 de deuren opengingen van de Gemeentelijke Hogere Burgerschool in het pand aan de Markt met zeventien leerlingen en zeven leraren luidde het niet alleen een nieuwe perio de in het Zeeuws-Vlaamse onderwijs in maar het vormde tegelijk het resultaat van meer dan een kwarteeuw inspanningen om het zover te krijgen. Al in 1880 had de gemeenteraad van Neuzen zich tot de minister van Binnenlandse Zaken gericht met het verzoek om er een Rijks Hogere Burgerschool en een Rijksnormaalschool voor de opleiding van onderwijzers te ves tigen. De minister, Willem Six, beschikte afwijzend want met een Rijksnormaal school in het nabijgelegen Axel konden ze het onder de Schelde wel doen. In 1902 werd het verzoek nu alleen voor de oprichting van een rijks-hbs aan de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken Abraham Kuyper gericht. Door de snelle aanwas van de Zeeuws-Vlaamse bevolking en toenemende industriali sering langs het Kanaal van Gent naar Temeuzen was de behoefte aan hoger geschoold personeel toegenomen. Voor een hbs-opleiding waren de Zeeuws-Vla mingen aangewezen op Middelburg dat alleen na een lange reis via de pont Ter- neuzen-Hoedekenskerke en trein bereik baar was. Kuyper wilde het aantal rijks- hbs'en niet uitbreiden en Terneuzen ving andermaal bot. Burgemeester J.A.P. Geill pakte de zaken breder aan en richtte een com missie op met als doel een rijks-hbs voor Zeeuws-Vlaanderen te realiseren. Met uitzondering van Koewacht betuigden de achttien andere gemeenten hun adhesie en dit kan als een vroeg voorbeeld van Zeeuws-Vlaanderenbrede samenwer king worden gezien. Wederom kreeg de gemeente nul op het rekest maar er werd wel gewezen op de mogelijkheid een gemeentelijke hbs op te richten waar ook subsidie voor gekregen kon worden. Alleen Hulst en Terneuzen boden aan de nieuwe school te herbergen en de minis ter koos voor Terneuzen. Op 6 april 1910 stemde de gemeen teraad van Terneuzen voor de oprichting van een hbs met driejarige cursus voor de drie hoogste leerjaren. Het was een nipt besluit want vijf van de twaalf leden van de raad stemden tegen. Zij argumen teerden dat openbaar onderwijs gevaar lijk zou zijn en de vergelijking met een gifkast werd getrokken. Ook wezen de tegenstemmers op het financiële offer dat de school zou eisen en dat die alleen maar voor de beter gesitueerden zou zijn. Impressies uit de begintijd van een buitenleerling Mijn herinneringen gaan terug naar de tijd dat er slechts één menu werd opgediend, dat van de hbs. Een onderscheid tussen hbs-a en hbs-b bestond nog niet. De klassen waren klein. In 1921 deden we met zijn vij ven eindexamen. Ik geloof dat er maar drie slaagden. Ik heb een uitgesproken eenzijdige alfa-aanleg en op een lyceum zou ik nooit op het spoor hbs-b gezet zijn. Maar keuze was er niet. Wij waren wel blij met onze hbs, de eerste in heel Zeeuws-Vlaanderen. Veel leer lingen moesten grote moeite doen op school te komen. Van Zaamslag uit had ik het makkelijk: de afstand is maar 8 kilometer, maar in het najaar waren de 'kalleseiwegen' dikwijls bedekt met een laag klei tengevolge van het vervoer van bieten. Wij kregen dan een maandkaart voor de tram. Die was pas aan gelegd, en gold als een grote verbetering. De tram droeg de naam Zeeuws-Vlaamse Tram Maatschappij (Zeer Veel Telaat Meneer) met ere. Maar hij vertrok wel vroeg. Voor zeven uur waren wij in Terneuzen, liepen daar naar ons 'kosthuis', waar wij tot tegen negen uur ons huiswerk gingen maken. Om 9 uur 10 begon de school. In de exacte tijden kan ik mij vergissen, maar de orde van grootte is wel juist, 's Mid dags waren wij klaar om 3.10 of 4.00 uur en rondom 6 vertrok de tram! De uren daarvoor brachten wij vaak aan de havens door, wat van grote invloed was op onze 'buitenschool se' ontwikkeling en wat de woordvoorraad, ook op 'onschoolse' wijze, aanmerkelijk verrijkte! De jongens die met de trein uit Hulst en Sas van Cent kwamen, hadden, als ik me goed herinner, niet zulke slechte verbindingen. Wel kwamen de Hulstenaren en Axelaars soms te laat, omdat - naar zij zeiden - de locomotief niet zo goed tegen de westenwind op kon. L.M. van Dis, hbs-b 1916-1921 5

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 5