Straffen voor van alles Vandaag ontving ik opnieuw een strafkaart voor mijn dochter Bets. Naar aanleiding hiervan kom ik tot u met het beleefde verzoek of het niet mogelijk is buitenleer lingen op een andere manier te straffen dan aan de hbs te Terneuzen gebruikelijk is. Misschien dat speciaal dames lera ressen zich niet goed rekenschap geven hoe zwaar de kinderen voor kleine, laten we zeggen onregelmatigheden gestraft worden. De lerares Frans bijvoorbeeld liet Bets terugkomen voor een 'vergeten boek'. Mijn kinderen moeten iedere dag om hafzeven opstaan en zijn 's avonds om halfzeven weer terug thuis en dan moeten ze eten en huiswerk maken. Denkt u eens in wat terugkomen zowel op woensdag middag als zaterdagmiddag voor mijn kinderen betekent. Bets is vorige zaterdag op straf-uur geweest voor 'praten onder tekenles' en eergisteren wegens 'boek ver geten'. Zij moest om 3 uur in de middag terugkomen, dat wil zeggen tot 3 uur in Terneuzen slenteren, straf-uur tot 4 uur. Opnieuw slenteren tot halfzes. Om half zeven was ze terug thuis en dat alles voor een pekelzonde als 'boek vergeten'. Hoewel wetende dat mijn kinderen geen engelen zijn kom ik toch met het beleefde verzoek of het niet mogelijk is voor kleine vergrijpen andere straf op te leggen dan middagen terugkomen. Zo niet kan dan niet bepaald worden dat slechts een van de twee vrije middagen als strafmiddag wordt gereserveerd. Op die manier blijft er tenminste een vrije middag over waarvan men zeker is en waarop dansles, bezoek tandarts, muziek les enzovoort kunnen vastgesteld worden. Archief PH. Correspondentie. Brief aan M. Massink, 1925. Leerlingen van de hbs in het gymlokaal, ca. 1925 Pesten is van alle tijd Zeer geachte Heer Directeur! Mijn zoon Hendrik wordt voortdurend voor het vertrek van de trein naar Hulst, als hij van de H.B.S. naar huis komt, bal dadig afgeranseld en mishandeld en zijn kleederen bijna van het lijf gerukt. Hijzelf wil of durft niets thuis vertellen, maar telkens hoor ik dit van menschen die er getuige van zijn geweest, zooals men mij dezen morgen ten kantore kwam mede- deelen. Volgens mijn zegsman zullen de sporen ervan op zijn lichaam, vooral op zijn knieën en scheenbeenen wel te zien zijn. Mag ik U beleefd verzoeken deze zaak eens te onderzoeken, want ik ver nam dezen morgen ook van een vrouw die 't eveneens gezien heeft, dat mijn zoon niemand iets misdeed, kalm in de wachtkamer kwam, maar zonder eenige aanleiding door enkele jongens werd aangegrepen, op den grond geworpen, geschopt en geslagen. Archief PH. Correspondentie. Brief aan M. Massink, 1925 In 1918 bood. het rijk aan de driejarige hbs over te nemen en om te zetten in een vijfjarige hbs. De gemeenteraad zag toen de kans schoon de mulo in zijn geheel op te heffen. De Rijks-hbs begon in sep tember 1918. In 1919 wordt voor het eerst melding gemaakt van een vereniging van leerlingen aan de hbs, een voorloper van de latere Terneuzense Lyceum Club (T.L.C.) die zich met het organiseren van feesten en toneelstukken bezighield. Een groot deel van de leerlingen kwam vroeger net als nu van buiten Ter neuzen. Zeker wanneer ze afhankelijk waren van het openbaar vervoer leverde dat vooral in de winter problemen op. Ze moesten vroeg uit bed om per tram, trein of bus op tijd op school te zijn. Dikwijls kwamen deze zogenoemde buitenleerlin gen te vroeg aan en vertrok het vervoer pas twee uur nadat de laatste schoolbel had geklonken. Crisis van de jaren dertig Oud-leerling P.A. Neeteson schetste de situatie op school tegen de achtergrond van de lokale samenleving en die van de leerling als volgt. 'Er zijn verschillende redenen te noemen waarom het aantal leerlingen in mijn tijd zo klein was: de school beperkte zich tot het geven van

Zeeuws Tijdschrift | 2013 | | pagina 8