Mozaïekstukjes worden op maat gemaakt met de tweezijdige mozaïekbeitel, door Van Roode ontwopen om stukken steen of glas in een keer loodrecht op maat af te snijden. Foto: RKD Delftseplein. Het geheel is opgetrokken rond een betonskelet ingevuld met geglazuurde gele, grijze en blauwe bakstenen. Het werk begint in 1955 en na enige vertraging kan het medio 1959 worden opge leverd. Het gebouw is 104 meter lang en 36 meter breed en bestaat uit zeven lagen met hoge werkzalen voor de postmechaniseringsapparatuur en aan beide kopse kanten kantoorverdiepingen van 3,50 meter (in totaal 14). De hoogte bedraagt in totaal 57,50 meter. De post komt op een eigen perron aan en wordt in tunnels getransporteerd naar de bovenste verdieping van het postkantoor, waarna via glijbanen en stortko- kers de poststukken van boven naar beneden worden gesorteerd. De buitenwand van het trappenhuis aan de zuidwestzijde wordt voorzien van een groot abstract kunstwerk van Van Roode over de totale hoogte. Het betonskelet van de zijwand wordt bekleed met kunstelementen, waarin uitsparingen voor een reeks uitstulpende glas in betonramen, elk met een eigen vorm en voorstelling. Aan de buitenkant brengt hij over de gehele gevel een organisch motief in drie kleuren aan. De 22 verschillende raampartijen zijn onregelmatig en op verschillende hoogtes aange bracht, maar corresponderen wel met de veertien verdiepingen. De motieven op de kunststeen platen en de gaten, waarin de ramen moeten komen gaat hij tevoren aanbrengen, waarna de platen op betonrichels 13 Zeeuws Tijdschrift 2014 1

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 13