Hotel Britannia in Vlissingen, vooraanzicht vanaf Boulevard Bankert, 1960. Foto: Gemeentearchief Vlissingen Hotel Britannia Architect Joost Boks uit Rotterdam is erg geïnteres seerd in beeldende kunsten die samengaan met archi tectuur, liefst nog in combinatie met een interieur dat ontworpen is door zijn vaste medewerker Carel Wirtz, om zo tot een totaalconcept te komen. In 1950 reist Boks naar de Amerikaanse oostkust om de zogenoem de Shake Hands-hotelbouw te bestuderen. Bij deze architectuurvorm wordt de centrale betonconstructie ingevuld met wanden van baksteen. Boks neemt de Shake Hands over, wat hem de nodige opdrachten oplevert. De eerste is het Delta Hotel in Vlaardingen, waarvoor hij een bijzondere hoteltoren ontwerpt. Deze is aangebouwd tegen een café-restaurant op de begane grond, dat voor een deel op poten in de Nieuwe Waterweg staat. Zijn tweede hotel, Britannia aan de Boulevard Evertsen in Vlissingen, heeft een duidelijk ander karakter. Voor de bouw en exploitatie wordt een consortium gevormd. De ambitieuze plan nen van Boks voor twee hoteltorens blijken echter financieel onhaalbaar. Wel slaagt hij erin met een beperkt budget eerst het paviljoen, dat uit twee hori zontaal gelaagde verdiepingen bestaat, te bouwen. Een gedeelte wordt als vide ingericht, met daaromheen een binnenbalkon, wat een sterke ruimtelijke werking geeft met prachtig uitzicht op de Westerschelde. Naast het restaurant bevindt zich een feestzaal voor 500 per sonen, die vanaf het balkon bereikbaar is en ook een aparte ingang aan de andere zijde van het paviljoen heeft. De ramen van de foyer aan de voorzijde zijn harmonicagewijs loodrecht op elkaar geplaatst, en bie den daardoor een wijds uitzicht en tevens beschutting aan degenen die op het terras zitten (Bakx, pp. 24-27). Keramisch mozaïek Over het balkon op de verdieping van het paviljoen loopt een fries van 1,2 meter hoog door aan de voor kant en bij de centrale ingang (niet meer aanwezig) naar binnen, waar het zich voortzet over drie wan den van het restaurant. Aan de andere zijde waar de ingang is, loopt het weer naar buiten, maakt twee 20 Zeeuws Tijdschrift 2014 1

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 20