5attEü®« '»,1H Britannia in Vlissingen, interieur met binnenbalkon, 1960. Foto: Gemeentearchief Vlissingen haakse bochten en eindigt halverwege de zijgevel. Het omsluit daarmee twee terrassen en is een inte graal onderdeel van het totale bouwconcept. De totale lengte van het mozaïek bedraagt 84 meter (49 aan de buitenkant en 35 binnen). Om een goed inzicht te krijgen, ontwerpt Van Roode een schaalmodel op een lange houten lat en bespreekt met Boks hoe de indeling zou moeten zijn. De delen van het mozaïek zijn te groot om in zijn nieuwe atelier te produceren, maar de keramiekplaten en -strippen zijn wel in de daar aanwezige ovens gebakken. Ook pottenbakster Henny Radijs en haar assistent Jan Verhey hebben daar een aandeel in gehad (Het Vrije Volk, 25 novem ber 1953). In Vlissingen wordt een loods omgebouwd tot atelier door er dakramen in te plaatsen. Daar breekt hij de keramische platen en stelt de onderdelen voor het scherfmozaïek samen. Het geheel groeit uit tot een keramiekfabriek. De enorme omvang van het kunstwerk, dat uit onderdelen van 2 a 3 meter lengte en 1,20 m hoogte bestaat, betekent dat 5.000 kilo keramiek als biscuit moet worden gebakken, ver volgens geglazuurd en weer de oven in om het af te bakken. De voorstelling omvat een groot aantal zee organismen variërend van bladwieren, raderdiertjes, pieren, schelpen, garnalen, zeesterren en kwallen tot kreeften, zeeduivels en zaagvissen. Naast redelijk naturalistische afbeeldingen komen er ook veel fanta siedieren op voor (Het Vrije Volk, 12 februari 1955). Deze opdracht krijgt nog een vervolg. Toen er in i960 weer voldoende financiële middelen waren, werd de hoteltoren gebouwd door Bram Middelhoek en Wout Eijkelenboom, kantoorgenoten van Boks. Het hotelgedeelte bestaat uit een rechthoekige doos, die aan de voorkant (landzijde) een bijzondere vlak verdeling heeft. De hoofdingang is aan de landzijde gelegen om te voorkomen dat bij binnenkomst de wind vrij spel heeft. De hoteltoren bestaat uit een onderbouw van twee lagen met receptie, hal, lobby, bar, serre en terras. Verder zijn hier ondergebracht kantoren voor directie en administratie. Daarboven bevinden zich vier verdiepingen met in totaal 35 21 Zeeuws Tijdschrift 2014 1

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 21