het paviljoen een overdekt terras gemaakt, waardoor de mozaïeken voor een gedeelte aan het oog worden onttrokken. In 2004 zijn onder het mom dat Britannia her steld zou worden door de gemeente Vlissingen een sloop- en bouwvergunning voor een geheel nieuw hotel verleend. Heemschut maakt hiertegen bezwaar, maar er blijkt geen discussie mogelijk. Om snelle sloop te voorkomen dient Heemschut een aanvraag in om Britannia te plaatsen op de rijksmonumentenlijst. De Raad voor de Cultuur oordeelt dat zowel het pavil joen als het hotelgedeelte vanwege de unieke kwa liteit behouden dienen te blijven. Het hotelgedeelte was echter niet meer te redden. Restauratie hiervan zou de exploitatie te kostbaar maken. Dit is voor een belangrijk deel te wijten aan prijsopdrijving door de projectontwikkelaars die grote winstkansen zien en vervolgens afhaken. Heemschut doet daarop een uitvoerbaar voorstel voor aanpassing en behoud door ontwikkeling. De plannen worden ondersteund door een groot aantal gerenommeerde instellingen, onder andere het Nederlands Architectuur Instituut, de faculteiten Bouwkunde van de TU Delft en Universiteit Maas tricht, Museum Boijmans van Beuningen en de inter nationale organisatie Documentation and Conserva tion of the Modem Movement. Deze organiseert in 2008 een congres in Rotterdam, waarop de betekenis van Britannia wordt erkend. Niet lang daarna komt het hotel op de werelderfgoedlij st van de wederop bouw (De Iongh Heijbroek, 2008, pp. 529-530). De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed beslist dat Britan nia weliswaar van grote betekenis als wederopbouw- monument is, maar dat de staat waarin het verkeert zodanig slecht zou zijn dat restauratie niet mogelijk is. Dit wordt door experts tegengesproken. Zij kun nen in het skelet geen betonrot van betekenis vinden en ook de mozaïekband is niet zodanig aangetast, dat herstel onmogelijk is. Heemschut maakt bezwaar tegen de beslissing van de rijksdienst, maar deze wijst het beroep af. Inmiddels begint bij de bevolking van Vlissingen en de landelijke pers begrip te ontstaan voor het standpunt van Heemschut (de Volkskrant, 24 augustus 2010). In 2009 wordt de vereniging 'Vrien den van het Brit' opgericht, die herstel van het pavil joen en redding van de mozaïeken ondersteunt (www. vriendenvanhetBrit.nl). Wat de uitkomst van deze actie zal zijn, is anno 2014 nog ongewis. 24 Zeeuws Tijdschrift 2014 1

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 24