ART CONSERVATION advertorial KUNST OP VERPLAATSING Om te zeggen dat het bijzonder is om als papierrestauratieatelier de vraag te krijgen om een mozaïek- of tegeltableau te verplaat sen en restaureren, is een understatement. Maar dat was wel de start van Art Conservation Europe BV. Met de demontage, restau ratie en verplaatsing van een mozaïek van Louis van Roode zijn we inmiddels acht jaar en vele monumentale kunstprojecten verder. Mozaïeken Het eerste verzoek om een monumentaal kunstwerk te demonteren, te restaureren en te herplaatsen kwam van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Het betrof het mozaïek Phoenix verrijst uit zijn as van Louis van Roode. Het kunstwerk was circa 3x4 meter groot en opgebouwd op 12 platen. Na een grondige inventarisatie van het werk zijn de platen gede monteerd en naar ons atelier vervoerd, waar we aan de slag konden met de restauratie. De kunstenaar gebruikte bitumenlijm waardoor er mozaïek steentjes los waren geraakt. Aan de hand van documentatiemateriaal werden de losgekomen steentjes opnieuw bij elkaargepuzzeld en met lijm vastgezet. Vervolgens werden de platen op aluminiumhoningraadplaten gelijmd, die ook als ophangsysteem konden worden gebruikt. Art Conservation Europe BV Kon. Wilhelminahaven ZZ 19 3134 KH Vlaardingen telefoon 010 234 02 91 www.artconservation.nl Tegeltableaus Weverplaatsen en restaureren niet alleen mozaïeken, maarooktegel- tableaus, zoals die van Dick Elffers en Bouke IJlstra. In beide gevallen zijn de werken in delen gedemonteerd om met een klein budget de verplaatsingtoch mogelijkte maken. Het tegeltableau van Dick Elffers bevond zich op een industrieterrein waardoor we met allerlei extra regels te maken kregen. Na vele jaren van overleg zijn de verschillende partijen tot overeenstemming geko men en kon het project van start gaan. Het acht meter hoge object is in zeven delen gezaagd, waarbij elk deel een metalen achterwand kreeg ter versteviging en als hijsmiddel. Op de nieuwe locatie zijn de delen opnieuw in elkaar gezet waarna we daadwerkelijk aan de restauratie konden beginnen. Lacunes, beschadigingen en voegen werden opge vuld en vervolgens werden de reparaties geretoucheerd. Het karakteris tieke werk De oerwereld van het dier ten opzichte van de synthetische wereld werd eind 2012 aan de gevel van het nieuwe gebouw van woningcorpo ratie SOR in Hoogvliet bevestigd. Het tableau van Bouke IJlstra uit 1969, bijna 11 meter langen twee meter hoog, is steen voor steen gedemonteerd en later weer steen voor steen opgebouwd. In totaal zijn er ongeveer 350 stenen genummerd, gedemonteerd, gerestaureerd en vervolgens teruggeplaatst in het sportgebouw van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Zie voor andere projecten de casestudies op www.artconservation.nl. 27 Zeeuws Tijdschrift 2014 1

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 27