IIDSCHRIF llf Zee op Land Van de Velde Publicatiefonds Jaargang 64, nummer 1, 2014 Redacti e Paul van der Velde (hoofdredacteur), Lineke Broos, Frits de Coninck, Marcel Migo, Oscar Steens, Francisca van Vloten en Dick van der Wouw Vaste medewerkers Machteld Berghauser Pont (Zeeuwse Boekenprijs), Albert Clement (muziek), Johan de Koning (architectuur), Jan J.B. Kuipers (signalementen), Mario Molegraaf (poëzie), Jaap de Moor (geschiedenis), Katinka Polderman (column), Anda van Riet (fotografie), Menno Steketee (culinair), André van der Veeke (proza) en René de Visser (curiosa) Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift J.M.M. Polman (voorzitter), A.J. de Visser (secretaris), J.A.M. Nijskens (penningmeester), D. van den Bout, A.L. Oosthoek, K. Scherphuis Adres Postbus 503, 4330 AM Middelburg, 0114 - 32 28 78, redactie@zeeuwstijdschrift.nl, www.zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt vier keer per jaar. De abonnements prijs bedraagt 47,30 euro. Buiten Nederland: 32,30 euro. Abonneren kan telefonisch of via de website. Opzegging dient schriftelijk te geschieden twee maanden voor het einde van het lopende jaar. VORMGEVING Pharos M. van Hootegem DRUK Pieters Grafisch Bedrijf B.V. Groede Adverteerders Auberge De Campveerse Toren Veere, ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen, Zeeuws Veilinghuis, Wauters Hulst bv, Damen Schelde Naval Shipbuilding, HZ University of Applied Sciences, UCR University College Roosevelt, Stichting Zigzag, N.V. Westerscheldetunnel SNS Bank, Pieters Grafisch Bedrijf B.V. Groede, Stedelijke Scholengemeenschap De Rede, Provinciale Zeeuwse Courant, Koninklijke Zeelandia Groep b.v., de Drukkery Middelburg, De Koperen Tuin Goes, Schulting Partners Middelburg 2014 Zeeuws Tijdschrift, ISSN 0166-5154 I Het Van de Velde Publicatiefonds bevordert het cultuurhistorische besef op Walcheren en van de stad Vlissingen in het bijzonder, in de vorm van publicaties, in de breedste zin van de betekenis. Het fonds is ontstaan uit de uitoefening van het uitgeversvak door vier generaties Francois van de Velde in Vlissingen. Louis van Roode (rechts) beoordeelt samen met een bouwkundige de kunst- stenenwand voor het Stationspostkantoor in Rotterdam. Foto:RKD Het fries van Louis van Roode in Vlissingen Het eerste nummer van de 64ste jaargang van het Zeeuws Tijdschrift is volledig gewijd aan Louis van Roode, een van de iconen van de monumentale kunst van de wederopbouw. Wie is die man zullen vele lezers denken. Dat dacht ik ook toen ik rond de jaar wisseling een manuscript van een later dit jaar uit te brengen monografie van Van Roode geschreven door Willem Heijbroek in handen kreeg. Ik las die in een ruk uit. Iedereen die in Barcelona is geweest kent ongetwijfeld het Park Güell met de veelkleurige moza- iekversieringen van Antoni Gaudi. Maar wie kent na een bezoek aan Vlissingen het fries met het kleurrijke, geraffineerde mozaïek van Van Roode uit eind jaren vijftig begin jaren zestig van de vorige eeuw? Dit 120 meter lang bij 1,20 meter hoge, keramische mozaïek op de balkonfriezen van hotel Britannia in Vlissingen werd door de Spaanse Almudena Yagüe Lucas, die bij de restauratie van beide was betrokken, fraaier genoemd dan het mozaïek van Gaudi. Misschien ligt het er deels aan dat het werk geen titel heeft maar zeker ook omdat die monumentale kunst waarvan Van Roode een representant is pas nu geherwaardeerd begint te worden. De erin verwerkte afbeeldingen van fantasie-zeedieren zijn emblematisch voor een provin cie die zich als land in zee profileert. In de afgelopen 20 jaar zijn er heel wat kunste naars de revue gepasseerd in dit tijdschrift dat daar mee niet alleen een platform is voor de contemporai ne kunst maar ook voor kunstenaars die in het verle den in Zeeland hebben gewerkt en in de vergetelheid dreigen te raken. Bijvoorbeeld die van de Kunstkring Het Zuiden, actief tussen de twee wereldoorlogen in datzelfde Vlissingen, of nu van Louis van Roode wiens fries ik bij deze Zee op Land zou willen dopen. Paul van der Velde, hoofdredacteur Voorkant omslag: kleurenlitho van Louis van Roode van voor 1941. Particuliere collectie. Achterkant: glasmozaïek van Louis van Roode uit 1961. Science Centre Delft.

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 2