Louis van Roode maakt het kleimodel voor het beeldhouwwerk De Wacht1947. Foto: RKD periode maakt hij het nodige vrije werk. Louis is breed georiënteerd, met een passie voor het experimente ren met technieken. In 1938 gaat het jonge stel terug naar Rotterdam waar in 1939 hun enige kind, dochter Robi, wordt geboren. Louis zou tot 1943 als assistent van Derkzen van Angeren werken aan de Rotterdamse Academie. Hij specialiseert zich na zijn afstuderen in reclametekenen en komt in dienst bij een grafisch bedrijf in Rotterdam. Louis krijgt daar spoedig genoeg van want hij 'snakt naar het vrije werk', zoals hij aan Pierre Jansen (journalist en later museumdirecteur en televisiepresentator) toevertrouwt (Het Vrije Volk, 13 december 1947). Eerste opdrachten De eerste opdracht voor Louis van Roode betreft het monument voor de drie op de Waalsdorpervlakte in 1944 gefusilleerde medewerkers van het verzetsblad De Wacht. Deze zijn bijgezet op de begraafplaats Crooswijk in Rotterdam. Het monument De Wacht is een zandstenen zuil met daarbovenop een gebeeld houwd hoofd met geloken ogen. In plaats van haar de symbolische voorstelling van handen die een haken kruis verbrijzelen. De zuil staat op een mozaïekvloer met de Nederlandse leeuw en de tekst 'Voor vrijheid gevallen': zijn eerste mozaïek. Samen met Daan den Dikkenboer krijgt Louis van Roode in 1948 de opdracht het Schielandshuis te verfraaien. Louis maakt een schildering van figuren die naar hoger sferen streven, terwijl Daan het paard Pegasus als uitgangspunt neemt. Beide kunstenaars staan bekend om hun uitbundige kleurstelling en hun wandschilderingen sluiten dan ook goed op elkaar aan (Het Vrije Volk, 22 oktober 1948). 8 Zeeuws Tijdschrift 2014

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 8