AANJAGER VAN NIEUWE IDEEËN tekst Paul van der Velde Koos Scherphuis De Maatschappij van Nijverheid en Handel is opge richt in 1777 met het doel die nijverheid en handel te bevorderen. De Afdeling Zeeland bestaat in 2015 tweehonderd jaar en heeft meer dan honderd leden. Het heeft een groot algemeen bestuur zodat het alert kan reageren op ontwikkelingen in de Zeeuwse samenleving. In die afgelopen tweehonderd jaar heeft de Afdeling Zeeland veel gedaan om de economie van Zeeland te bevorderen. Het is hier niet de plek om daarbij stil te staan, dat zal in een publicatie bij het tweehonderdjarig bestaan uit de doeken worden gedaan, maar wel om te spreken met twee van zijn bestuurders Koos Scherphuis en Cees de Hooge die beiden hun sporen in het Zeeuwse bedrijfsleven heb ben verdiend. De aanzet voor dit nummer van het Zeeuws Tijd schrift was de bijeenkomst de Maatschappij van Nij verheid en Handel belegden voor bestuurders van de UCR, HZ en Scalda. Koos Scherphuis: 'We vroegen ze hoe ze de excellentie in hun opleidingen wilden bevor deren. Vertegenwoordigers van HZ en Scalda zeiden dat ze bezig waren met instituten voor bijscholing van leraren. Toen merkte Jorrit Snijder (managing director UCR) op dat UCR al een Teaching Learning Centre heeft. Iedereen keek wat om zich heen waarop Adri de Buck stelde: 'We moeten samenwerken. Het zou te bizar voor woorden zijn als de grote onderwijsin stellingen ieder zelf een dergelijk centrum zouden oprichten. In samenwerking en synergie in de regio schuilt onze kracht.' De hele keten van Zeeuws onder wijs kan daarvan profiteren. Scoop onderzoekt nu hoe dat het best kan worden gerealiseerd. Zo kwamen we ook op de gedachte dat het Zeeuws Tijdschrift, dat gewend is als platform voor ideeën over de Zeeuwse samenleving op te treden, te vragen een special over onderwijs en excellentie te maken. Cees de Hooge: 'We vragen ons telkens af welke rol Zeeland kan spelen. We denken vanuit de Zeeuw se (kleinschalige) context en kijken waar de kansen liggen, waar Zeeland goed in is of kan zijn, zoals excellent onderwijs. Dat is naast de werkkring voor ouders een zeer belangrijke vestigingsfactor. Daarom proberen we nu dat onderwijs te bevorderen en samenwerking tussen instellingen te faciliteren. Het is denkbaar dat we ook zoiets voor de innovatieve zorg zouden kunnen doen. We proberen een katalysator van ontwikkelingen in de Zeeuwse samenleving te zijn en ijveren ervoor onze ideeën en plannen goed te laten landen.' Koos Scherphuis: 'Daarin voelen we ons nu al geruime tijd gesteund door het UCR, het beste col lege van Nederland. Met zijn 600 studenten en aca demische staf speelt het een steeds grotere rol in het Zeeuwse. De stafleden treden steeds meer naar buiten via de media of in artikelen. Ze leggen verbanden die hier voorheen niet gelegd werden en leveren zo een bijdrage aan het bestuur in Zeeland dat zeker nog een kwaliteitsslag kan maken. Zo is het ook gegaan met het Teaching Learning Centre. Een voormalige dean van Harvard kwam op een bijeenkomst van het UCR en zo ging het balletje rollen. Het resulteerde in de oprichting van het Teaching Learning Centre. René Diekstra heeft daar een grote rol in gespeeld en hij coördineert nog steeds het UCR-Harvard programma "Excellent Learning through Teaching Excellence". Daaraan kan iedere docent in Zeeland mee doen om zo Zeeland tot een onderwij sprovincie optima forma te kunnen maken.' Het is duidelijk dat onderwijs niet alleen een van de voornaamste pijlers van onze econo mie is maar tevens van de Zeeuwse samenleving. li Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 11