VAN KEUZES EN KANSEN Roosevelt College Choir benadrukt en gewaardeerd: muziek als klankrede (retorica); muziek als middel om de gemoedstoestand en medische gesteldheid van mensen te beïnvloeden (theorie der affecten), enzovoort. Exemplarisch is de mening die de Duitse componist Heinrich Schütz al in 1640 verwoordde: 'Ut Sol inter planetas, ita Musica inter Artes liberales in medio radiat', een mening die hij een jaar later herhaalde, schrijvend dat de muziek 'nicht minder als die Sonne unter den Sieben Pla neten also auch unter den Sieben freien Kunsten in deren Mitten hell glanzet und weit leuchtet'. Muziek, inclusief de praktijk, werd als een schitterende acade mische discipline beschouwd. Met de 'Humboldtschen Reformen' werd in het vroeg negentiende-eeuwse Duitsland de Faculteit van de Artes Liberales afgebroken en elders op het Euro pese continent vonden vergelijkbare ontwikkelingen plaats. Aan het eind van de negentiende eeuw kon de invloedrijke theoloog Friedrich Spitta de componist Schütz omschrijven als 'einen klassisch gebildeten Mann, bei dem sich Kunst und Wissenschaft in sel- tener Weise im Gleichgewicht befanden' - een even wicht dat, gedacht vanuit het onderwijssysteem van Spitta's tijd, inderdaad verre van vanzelfsprekend was geworden. Sterker: muziek werd in Europa uitsluitend nog aan nieuwe instellingen (in ons land 'conserva torium' genaamd) gedoceerd; de 'puur academische' studie Muziekwetenschap zou pas vele decennia later aan universiteiten zijn intrede doen. In tegenstelling tot deze Europese structuur leefde de muziek als niet-opgesplitste academische discipline voort binnen het Anglo-Amerikaanse universitaire bestel van de Liberal Arts. Dit wetende kan het geen verbazing wekken dat de meest vooraanstaande en beroemde musicologen en toonkunstenaars die hun opleiding in de Verenigde Staten genoten of daar doceerden, beiden aan dezelfde instellingen te vinden waren. Nadat musici uit Europa al in de jaren dertig 17 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 17