van de twintigste eeuw aan Amerikaanse universiteiten doceerden - Arnold Schönberg (1874-1951) die in 1933 als jood Berlijn moest ontvluchten, doceerde vanaf 1936 aan UCLA; Igor Stravinsky (1882-1971) doceerde vanaf 1939 aan Harvard University - ging een volgende gene ratie musici aan universiteiten studeren. Vanaf circa 1950 wordt in het Anglo-Amerikaanse systeem muziek als één discipline aan universities en colleges gedoceerd. Zo studeerde - om slechts één voorbeeld te geven - John Williams (geb. 1932), thans gelauwerd componist van filmmuziek, aan UCLA - Berkeley campus. Voorgrond University College Roosevelt werkt op muziekprak- tisch gebied samen met conservatoria; daarnaast zijn docenten in Middelburg werkzaam. Naast musici met een lange staat van dienst (zoals Joop Albracht, Margreeth de Jong en Nienke Oostenrijk) zijn jongere talenten in de muziekafdeling werkzaam (Christian Blaha, Elisabeth van Duijn-Blom, Romy Coomans- Uitdehaag). Studenten treden veelvuldig naar buiten in concerten, het koor maakte een eerste cd, studen ten doen onderzoek waarbij samengewerkt wordt met onder meer het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bibliotheek; er worden lemmata geschreven ten behoeve van de Encyclopedie van Zeeland, die daarmee op muziekhistorisch gebied zeer aanzienlijk meer Bart van Oort doceert fortepiano (en betrouwbaarder) informatie zal bieden dan voor heen, er werden exposities ingericht, documentaires gemaakt, etc. Zo kunnen studenten ervoor kiezen op de voorgrond te treden en geboden mogelijkheden aan te grijpen. Ze krijgen een kans om te laten horen en zien wat ze kunnen. Het Middelburgse College treedt met dit speciale programma in meer opzichten op de voorgrond. Maar ook via extra aanbod schitterden musici en studenten: in de jaren 2006-2009 wer<i een serie Summer Cour ses georganiseerd voor onder meer beiaardiers, (forte) pianisten, (alt)violisten, enzovoort. Topmusici uit de gehele wereld traden in dit kader op als gastdocent of concertgever. Slechts enkele namen uit een lange reeks die hier zou kunnen worden gegeven: Lydia Mordko- vitch, Ralph van Raat, Paolo Giacometti, Bart van Oort, Malcolm Bilson, Geert D'hollander, Bernard Winsemi- us, Martin Wright, Ludger Lohmann De befaamde Kurt Thomas-cursus kende een Middelburgse afleve ring en in 2009 vond de conferentie Josquin and the Sublime plaats, gewijd aan de grootste Franco-Vlaamse componist van de Renaissance. Ook in het organi seren van zowel cursussen als deze conferentie, die vergezeld ging van een reeks concerten door interna tionale topensembles en een boek opleverde, speelden studenten een cruciale rol. Zeeuwse grond Gebleken is dat de universitaire instelling die Zeeland thans rijk is een goede ondergrond biedt voor ver dere muzikale studie. Er wordt in Zeeland geenszins op los zand gebouwd, want de muzikale tradities in deze provincie zijn stevig in zowel de geschiedenis als in de culturele infrastructuur verankerd. Van het hoge muziekniveau uit het verleden bestaan teveel voorbeelden om op te noemen: de aanwezigheid van een eeuwenoude beiaardcultuur, vele historische orgels, een indrukwekkende reeks componisten namen, instrumentenbouwers, een concertzaal met een zeldzaam mooie akoestiek, hoogbegaafde musici, alsmede ontwikkelingen uit recenter tijden als het Festival Nieuwe Muziek, waarvan de enorme beteke nis voor Zeeland veel te weinig op waarde is geschat, de Zeeuwse Muziekschool, onder de bezielende 18 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 18