Zonder selectie aan de poort MBO IS TREKPAARD VAN DE ZEEUWSE ECONOMIE tekst Paul van der Velde De ingang van de vestiging van Scalda aan de Raven- steijnweg in Middelburg zit aan de achterkant van het gebouw. Het zal niet lang meer duren voordat de verhuizing naar het hoofdkantoor in Terneuzen is vol trokken. Naast het hoofdkantoor zijn er vestigingen in Goes, Middelburg en Vlissingen. Inburgeringcursussen worden ook gegeven in Zierikzee, Tholen en Oostburg. Kortom: Scalda is in heel Zeeland actief. Met negen overkoepelende opleidingsclusters, 9000 leerlingen in het mbo en 1500 in het volwassenenonderwijs, 1000 personeelsleden, waarvan 750 docenten, en een budget van 80 miljoen euro is het de grootste onderwijsinstel ling in Zeeland. Aan het roer staat Hennie van Meer kerk, voorzitter van het college van bestuur. Als er hoog bezoek is, gaan die automatisch eerst naar een van mijn twee mannelijke collegeleden omdat ze ervan uitgaan dat een van hen collegevoorzitter is. Begrijpelijk want de top van de Zeeuwse bestuurlijke onderwijswereld bestaat voornamelijk uit mannen. Daar mocht wel eens iets aan gebeuren.' Hennie van Meerkerk is trots op het arbeidersmilieu waar ze uit stamt. 'We moesten natuurlijk naar de mulo maar ik kon daarna met steun van mijn ouders doorstromen naar de hbs. Na mijn huwelijk gin ik naar de pedago gische academie. Vervolgens heb ik aan de toenma lige Nutsacademie in Middelburg mijn tweedegraads bevoegdheid Nederlands gehaald. Wie schetst mijn verbazing toen ik op 29-jarige leeftijd de jongste con rector van Nederland werd en nu op het eind van mijn carrière collegevoorzitter van Scalda ben.' Zeelandbreed De fusie tussen het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) Westerschelde en de ROC Zeeland ligt nu drie jaar achter ons. Dat was een heel gedoe? Hennie van Meerkerk: 'Die fusie was een noodzaak. Bij de ROC Westerschelde volgenden de helft van de leerlingen in de techniek de Beroeps Begeleide Leerweg (BBL) die na het vmbo vier dagen werken en een dag les krijgen. Ze komen vooral terecht bij de grote bedrijven in de Kanaalzone. Ze werken met een arbeidscontract maar als dat ontbonden wordt, mogen ze hun opleiding bij ons niet afmaken met alle gevolgen van dien. Door de huidige crisis zijn er steeds minder van die contracten dus steeds minder leerlingen. We moeten het vooral hebben van leerlingen die de de Beroepsopleidende Leerweg (BOL) volgen met een opleidingstraject van twee tot vier jaar. Over die fusie kunnen we lang en breed praten maar toen eenmaal de beslissing was genomen dat het hoofdkantoor in Temeuzen kwam, zijn de gemoederen bedaard. Er heerst nu rust in de tent en voor zover ik weet, werkt iedereen goed samen.' Wat onderscheidt Scalda van andere grote onder wijsinstellingen als de HZ en UCR? 'Anders dan de andere instellingen kunnen we niet aan de poort selec teren want waar zouden de leerlingen anders naartoe moeten? Zeeland heeft met Groningen procentueel gezien de meeste leerlingen in het mbo.We zijn in wezen een trekpaard voor de Zeeuwse economie. Als wij uitgehold zouden worden, heeft het bedrijfsleven in Zeeland echt een probleem. Als de UCR verdwijnt, hoe belangrijk ook voor Zeeland, heeft dat nauwelijks effect op het bedrijfsleven. Dat ligt voor Scalda heel anders. Onze banden met de bedrijven zijn zeer hecht want er zijn er weinig waar onze leerlingen geen stage hebben gelopen. Een goed voorbeeld van die samenwerking is het Technum, een nieuw opleidingscentrum voor de techniek dat beschikt over state of the art multimediale leercentra en hightech praktijk- en practicumruimtes voor de bouw- en infratechniek, werktuigbouw en metaal, procestechniek en elektrotechniek. We wer ken er met het vmbo, hbo en bedrijfsleven samen om excellent techniekonderwijs te bewerkstelligen. Er is de komende jaren grote behoefte aan vakbekwame technici. Een deel van het machinepark in het Tech num is door het bedrijfsleven en de provincie gefinan cierd. 20 Zeeuws Tijdschrift 2014 2-3

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 20