Excellent onderwijs in Zeeland Jaargang 64, nummer 2-3, 2014 Redacti e Paul van der Velde (hoofdredacteur), Lineke Broos, Frits de Coninck, Marcel Migo, Oscar Steens, Francisca van Vloten en Dick van der Wouw Vaste medewerkers Machteld Berghauser Pont (Zeeuwse Boekenprijs), Albert Clement (muziek), Johan de Koning (architectuur), Jan J.B. Kuipers (signalementen), Mario Molegraaf (poëzie), Jaap de Moor (geschiedenis), Katinka Polderman (column), Anda van Riet (fotografie), Menno Steketee (culinair), André van der Veeke (proza) en René de Visser (curiosa) Aan dit nummer werkten mee Hendrik-Jan van Arenthals, Jack Begijn, D. van den Bout, Marjan Bouwmeester, Arjan van Dixhoorn, Dian Fluijt, Wim van Gorsel, Rony Grooten, Wendy Hulsteijn, Wouter Izeboud, Paulette de Kraker, Frank Neefs, Barabara Oomen, Ankie Smit Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift J.M.M. Polman (voorzitter), A.J. de Visser (secretaris), J.A.M. Nijskens (penningmeester), D. van den Bout, A.L. Oosthoek, K. Scherphuis Adres Postbus 303, 4330 AM Middelburg, 0114 - 32 28 78, redactie@zeeuwstijdschrift.nl, www.zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt vier keer per jaar. De abonnements prijs bedraagt 47,30 euro. Buiten Nederland: 52,50 euro. Abonneren kan telefonisch of via de website. Opzegging dient schriftelijk te geschieden twee maanden voor het einde van het lopende jaar. VORMGEVING Pharos M. van Hootegem DRUK Pieters Media B.V. Groede Adverteerders Auberge De Campveerse Toren Veere, ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen, Zeeuws Veilinghuis, Wauters Hulst bv, Stichting Zigzag, N.V. Westerscheldetunnel, SNS Bank, Pieters Media B.V. Groede, Damen Schelde Naval Shipbuilding, HZ University of Applied Sciences, UCR University College Roosevelt, Scalda, Stedelijke Scholengemeenschap De Rede, Mondia Scholengroep, Provinciale Zeeuwse Courant, Koninklijke Zeelandia Groep b.v., de Drukkery Middelburg, De Koperen Tuin Goes, Schulting Partners Middelburg Dit nummer kwam tot stand door bijdragen van Scalda, University College Roosevelt, HZ University of Applied Science, Maatschappij Nijverheid en Handel, Afdeling Zeeland en Stichting Passend Voorgezet Onderwijs Walcheren. 2014 Zeeuws Tijdschrift, ISSN 0166-5154 Alle foto's in deze editie van het Zeeuws Tijdschrift zijn gemaakt door Anda van Riet tenzij anders vermeld. Eind november 2013 vond er een unieke bijeenkomst plaats. Voor het eerst zaten vertegenwoordigers van alle onderwijsvormen aan één tafel op uitnodiging van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, Afdeling Zeeland en SCOOP. Doel van de bijeenkomst was een antwoord te geven op de vraag hoe een duidelijk signaal afgegeven kan worden dat het Zeeuws onder wijs niet alleen uitstekend van kwaliteit is maar ook een van de belangrijkste pijlers is van de Zeeuwse economie. Besloten werd de redactie van het Zeeuws Tijdschrift te vragen een nummer uit te brengen over excellent onderwijs in Zeeland. Met excellent onder wijs refereren wij aan 'het beste uit de mensen halen op ieders niveau'. Dat nummer ligt nu voor u. Zeeland is een overzichtelijk onderwijslandschap waarin de com municatielijnen kort zijn en er goed overleg is. Er is niet alleen sprake van een intensieve samenwerking tussen de onderwijsinstellingen zelf maar ook met het bedrijfsleven, de overheid en maatschappelijke instellingen. Ook is de doorgaande lijn lo-vo-mbo-hbo- universiteit in Zeeland uitstekend. Verder kenmerkt het onderwijs zich door een hands-on mentaliteit en betrokkenheid. Op basis van een vergelijking met een nummer dat we tien jaar geleden over onderwijs uit brachten (ZT 54 (2004) 3/4) kan gesteld worden dat het onderwijsveld in Zeeland ingrijpend is verbeterd en toegerust op de uitdagingen van de toekomst. Die ontwikkeling heeft zich vertaald in vele suc cessen die instellingen van lager tot hoger onderwijs in de afgelopen tijd hebben behaald in peilingen en monitors ondanks het tegenzittende tij van de krimp in de regio. Die werd door iedereen met wie we spra ken eerder als een positieve uitdaging gezien. Juist excellent onderwijs zou wel eens een probaat middel tegen die krimp kunnen zijn omdat het een van de belangrijkste vestigingsfactoren is waar mensen naar kijken bij de keuze van hun woonplaats. Veel plezier op uw tocht door de inspirerende ruimte van het Zeeuws onderwijs. Paul van der Velde hoofdredacteur

Zeeuws Tijdschrift | 2014 | | pagina 2